23.11.2015, 00:02 1798

Bor Enerji Endüstri Bölgesi Hakkında Bilmedikleriniz

Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Organize Sanayi Bölgesi  kararı Bakanlar Kurulundan çıkarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugün itibari ile yapımı ve yatırımcısı beklenecek ki  bu sektörde dev firmalar sırada bekliyor.

Türkiye’de ve Dünya’da “enerji”  bir numaralı konu. Bütün politikalar enerji  üzerine kuruluyor.  

Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, Niğde ve Bor için son 20-30 yılın en büyük yatırımı… Memleketimize yapılan bu yatırımın, ön plana çıkmayan ama mutlaka bahsedilmesi, tarihe not düşülmesi, bilinmesi gereken gizli kahramanları var. Önce bunlardan bahsedeceğim. Ardından,  bu Enerji İhtisas Bölgesi, yerelde bölgemize  ne kazandıracak  onları yazacağım.

Enerji İhtisas Endüstri  Bölgesi projesi Özel İdare'den çıktı. Aslında direk olarak Niğde İl Özel İdare Sekreterliğini ilgilendirmiyor. Yani tam olarak görevi değil… Ama; Ali Nebol yönetimindeki İl Özel İdare, konusu olsun olmasın, Niğde’ye katma değer katacak, bir şeyler kazandıracak  her proje üzerinde çalışıyor, destekliyor, kaynak sağlıyor. Bu konuda onlarca gerçekleşen proje örneği var. Özel İdare de oluşturulan Ar-Ge birimi sayesinde gerek Bakanlık, Kop, Ahika gibi kurumlar  için hazırlanan projeler Türkiye’ye örnek oluyorlar, taklit ediliyorlar.  Niğde Özel İdare yönetimi ve personeli lokomotif görevi yapıyorlar. Ar-Ge birimi  projeler bazında birinci oldu. (Haberi burada) Ali Nebol başkanlığında ki  İl Özel İdare takdiri hak ediyor.

Bor Enerji İhtisas Endüstri  Bölgesi’nin fikir babası  ve projeyi hazırlayan Özel İdare Ar-Ge biriminde görevli Ali İlker Atabay… Niğde’de bir çok projeye imza attı ve hala bir çok proje üzerinde çalışıyor.  Yıllar evvel Polis Okulunda iki önemli üniversite bitirmiş, Teknisyen Yardımcısı kadrosunda  proje yaparken “Ali… Neden Niğde’desin, neden büyük şehir veya  büyük bir firmadan gelen teklifleri değerlendirmiyorsun?” soruma… “Bor’da, Niğde’de sokakta oynayan çocuğun üzerimde hakkı var, onları ödemem lazım” demişti ki bunu hiç unutmam. Bu söz Ali İlke®’i  anlatıyor.  Ali İlker Atabay Niğde için bir şans…

Niğde’nin bir başka şansı ise… Vali Necmeddin Kılıç

Sayın Vali Niğde’ye atanır atanmaz,  Niğde’ye bir sinerji getirdi.  Resmi kurumlara hareketlilik  getirdi. Enerji İhtisas Bölgesinin gerçekleşmesi için Valilik görevini de aşacak şekilde adeta savaş verdi. TEİAŞ yönetim kurulunda olmasından dolayı kişisel kredisini de kullandığını biliyorum, bir çok toplantıda şahit oldum.  Bu konuda tereddütsüz büyük emekleri var. Başka bir vali, bu endüstri  bölgesi için çıkan sorunları a şa maz dı.

Sayın Vali’den konu açılmış iken birebir katkısının ve bariz çabasının olduğu birkaç konuya da değinmek gerekiyor. Yine büyük çaba gösterdiği konulardan birisi de, Bor OSB için kurulması kesinleşen Trafo Merkezi tesisi. Öyle ki TEİAŞ Yönetim Kurulu toplantısını  sırf bu işi kopartmak için geçtiğimiz yıl Bor OSB’de yaptırdı. (Burada Tıklayın) Bor OSB için bu indirme merkezi çok önemliydi ve Sayın Vali’nin büyük çabaları ile gerçekleşti.

Yine Niğde’nin en büyük sorunu  Yüksek Öğrenim Yurdu eksikliği idi. Çok kısa bir sürede Niğde Üniversitesi Yerleşkesine İl Genel Meclis ve Özel İdare katkıları ile de Öğrenci Yurdu yapıldı ve Niğde’nin yurt sorunu çözdü. Yıllarca sürecek yurt sorunu çok kısa bir sürede çözüldü. Çiftehan’a İl Özel İdare tarafından yapılan Termal Fizik Tedavi Hastanesi, kaplıca sondajları, pansiyonculuk kompleksi   vs.  (Burada Tıklayın) Benim çok önemsediğim bir başka konu ise “ Köylerimiz Şehir Olsun” projesi… Niğde’nin bütün  köylerinin tamamlanan altyapısı ardından, artık köylerin görüntüsüne el atıldı.  Vali Necmeddin Kılıç başkanlığında, İl Genel Meclisi, İl Özel İdare bu proje ile köylerin daha yaşanılabilir hale getirilmesine çalışıldı. Köylere parklar, spor tesisleri, yol kaldırım,  aydınlatma ve gelir getiren planlı ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Sandık sandık seçim sonuçlarını inceledim… Bu projenin geri dönüşü de fazlasıyla gerçekleşmiş. :)

Sayın Vali’nin önderliğinde ve heyecanı ile İl Genel Meclisi katsısı  ve İl Özel İdare projeleri hazırlıyor,  olgunlaştırıyor, pişirmek için Ankara’ya siyasete gönderiliyor. İşin başından beri bilgisi ve onayı alınarak   top Sayın Alpaslan Kavaklıoğlu’na geliyor. Bürokrasiden geldiği için devleti iyi tanıyan Kavaklıoğlu, Başbakanlık ve Bakanlıklar konusunda projelerin takibi, koordinasyonu ile Enerji İhtisas gerçekleşiyor. Şimdi bir de  “ Yeni Türkiye’nin,  ama eski Niğde’nin, yeni Erdoğan Özegen’i var. Vekilliğe ara verdiği iki dönemde, Angara’yı iyi tanıdığını biliyorum.  İki vekilimizi de pür dikkat izleyeceğiz. 

 
Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin gerçekleşmesinde yine gizli mimarlarından birisi de Bor Belediye Başkanı Sayın Sıtkı Erat’dır. Daha işin başından  sonuna kadar bariz içinde. Bu konuları net şekilde yazamasam da pek ala biliyorum ki… Her ortamda, her toplantıda her aşamada bu projeyi takip ve telkin etmek, misafir etmek, Bor’da kamuoyu oluşturmak, projenin her yönüyle arkasında olduğunu belirtme  aşamasında Başkan Erat’ın büyük çabaları var. Bilinmesi lazım…

Başlangıçta bu konuya pür dikkat kesilip gerekli ilgiyi ve desteği  gösteren eski milletvekilimiz Ömer Selvi’yi ve Bakanlık nezdinde sürekli gündemde tutup son karar toplantısında da bulunan ve tavır koyan Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı müsteşar yardımcısı hemşerimiz Prof.Dr. Cevahir Uzkurt'u da hatırlatmak lazım. 

Birde… naçizane,  Borhaber.net’in olayı sıcak tutmak ve sorgulamak üzere   köşe yazıları ve yorum haberlerini de unutmamak lazım.  

Bunları neden yazıyorum.

Her kim olursa olsun, hangi konu olursa olsun, insanlar takdiri teşekkürü hak ediyor.  En azından gönülden bir “ Sebep olanlardan Allah razı olsun” cümlesini hak ediyor. Bor ve Niğde halkı  nezdin de bu yatırımın mimarlarının bilinmesin de fayda var. Herkes bir tarafından tuttu…  

Gelelim bu Enerji Endüstri Bölgesi yaşadığımız bölgemize ne kazandıracak?

Başta söylediğim “Türkiye’de ve Dünya’da enerji bir numaralı konu. Bütün politikalar enerji  üzerine kuruluyor” cümleme,  Bakan Fikri Işık’ın  Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinden bahsedip “ Türkiye enerji ihtiyacının % 5’i Güneş Enerjisinden olacak” sözünü de ekleyelim.

Karapınar, Niğde’den birkaç yıl  önce başladı ama, Bakanları olmasına rağmen şuan Niğde bu konuda Karapınar’dan çok önde.

Bor ilçesi Badak ve Seslikaya köyleri sınırları içinde Tozlukaya, Karataşlı, Çekirge Yurdu ve eski Badak mevkilerinde bulunan 2 bin 539 hektarlık alana, 'Niğde Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi' kurulacak.

 
Bu konuda Bakanlık verilerinde 1300 – 1500 megawat olacak şeklinde bir Endüstri Bölgesi ilan edildiği  belirtiliyor. Buradan üretilecek elektriğin  ülke ekonomisine katkısı olarak yıllık tutarı ise bugünün rakamları ile  780 milyon lira civarında  olacağı tahmin ediliyor.

Yapılan araştırmalara göre,  1 megawat güneş enerji santrali 1.1 lik istihdam sağlıyor. Yani en az 1300 megawatlık bir güneş enerji santrali kurulsa yaklaşık 1.400 kişi istihdamı gerekiyor. Bu 1400 kişi içinde bakım, temizlik ve güvenlik ekipleri oluşturulacak. Başta Badak, Seslikaya köylüsü olmak üzere yaklaşık 1400 kişiye iş imkanı çıkacak. Bu bölgenin işsizlik sorunu bitecek. 

Niğde ekonomisine bu yeni açılan istihdamdan dolayı, 1400 kişinin alacağı asgari ücret olarak, Niğde ekonomisine aylık 2 milyon lira  yılda ise 24 milyon lirayı aşkın bir para girecek.

Karşısında Bor OSB’de bu sektörün yan sanayisi oluşacak. Duyuyoruz Niğde ve Bor OSB’de bu konuda hemen bazı firmalara tahsis işlemleri başladı bile. Niğde ekonomisine  yeni bir sektör dahil olacak.

Daha önemlisi, bu tür Enerji Endüstri Bölgesi  Türkiye’de ilk olduğu için bir çok firma buraya yatırım yapacak. Sizde araştırabilirsiniz,  Alman, Yunan ve İngiliz internet sitelerinde bu Enerji OSB’den bahseden yabancı  haberler ve makaleler mevcut. Zaten bir çok büyük firmanın  ilgilendiğini  biliyoruz.

Buraya Enerji yatırımı yapan büyük firmaların bir ayakları burada olduğu için bu bölgede  farklı sektörlerde yeni yatırımlara yönelme ihtimali yüksek olacak. Bu büyük firmalar Bor’un sosyal ve ekonomik yapısına olumlu etki edecek.

Yan sanayi, parsel parsel binlerce metre çit çekilmesi, güvenlik,  alt yapı, harfiyat, idare binası ve çalışanları, ulaşım, yeme içme gibi bir çok görünmeyen konularda Niğde’ye, Bor’a katkısı olacak.

Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'nun çabaları ile Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri” bölümü açıldı.

Temiz bir OSB… Duman, çevre kirliliği vs. olmayacak.

Güvenlik ve Temizlik firmalarına yeni iş alanı açıldı ki paneller düzenli olarak silinecek.

Türkiye’de ilk olduğu için, Bor ve çevresi Yenilenebilir Enerji konusunda tanınacak, bilinecek, yeni  algı oluşacak.

Bu bölge de güneş enerjisine ilgi artacak, insanlar bütün enerji ihtiyaçlarını  güneş enerjisi ile giderme yoluna gidecek.

Bütün bu yatırımın getirilerini tam bir katlayacak, Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ile direk  ilişkili bir konu daha var ama, o da bölgenin faaliyete geçmesinde sonra gerçekleşebilir… Bu da  herkesin bir tarafından tutması gereken bir konu,  onu da ilerde yazarız inşallah.  

Uzun yazı oldu ama tarihe not düşmek için  gerekliydi…

Ne diyelim… Sebep olanlardan Allah razı olsun…

 
Yorumlar (14)
mesut koçkesen 5 yıl önce
başta valimiz ecmettin kılıç, ali nobol mahmut , peşin,sıtkı erat ,ve diger yetkili ve ekiplerine niğdemizin gelecegile alakalı yaptıkları çalışma sonucu çıkan DEV yatırımı takdire şayan oldugu tüm emegi geçenleri ayakta alkışlıyor teşekür ediyor NİĞDE SEVGİSİ BÖYLE OLMALı
NİĞDE Lİ 5 yıl önce
SAYIN HEMŞERİM ŞU NİĞDEMİZE YAPILACAK HAVA LİMANINI KAPTIRMAYALIM BOR İLÇEMİZE HAVALİMANI YAKIŞIR NİYE NİĞDE YE DEĞİLDE BOR A YAPILIYOR DİYEN HANZOLAR OLURSA ONLAR NİĞDELİ DEĞİLDİR HANİĞDE HABOR ZATEN NİĞDE BOR BİRLEŞİK AKSARAY NİĞDEYE YAKIN OLMAMASI İÇİN KIVRANIYOR
sedat 5 yıl önce
bakın birlik olunca memlekette ne güzel işler oluyor.hayırlı uğurlu olsun niğdemize
afaki 5 yıl önce
eleştirilecek konuları eleştiren hatta tefe koyan, ama güzel şeyleri de en güzel şekilde yazan borhaber.net e ve selim beye teşekkür ediyoruz.
mehmet ararli 5 yıl önce
NIGDE HAVA ALANI istiyor, HAVA ALANI NIGDENIN AK SÜTÜ Gibi helal!
vatandaş rıza 5 yıl önce
sayın vali bugüne kadar gelen en çalışkan validir. alpaslan bey, erdoğan özegen bey, mahmut peşin, ali nebol ve ekibi, ile niğde bu dönem çok şeyler olacak başbakanımızın niğde ye bakışı ve niğdeye geldiğinde sözleri hala kulaklarımda
nihat bilgin 5 yıl önce
Allah razı olsun takdr etmek lazım
Sorum var 5 yıl önce
Ise almalar nasil olacak kim alacak ne zaman baslayacak bilgilendirirmisiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Sayın Müdürüm,duruşunuzla devlet adamlığınızla kalitenizi ortaya koyuyorsunuz.Siz böyle dik durunca sizin gitmenizi bekleyen müzbin her dönemin sağlık müdür aday adayı da avucunu yalıyordur.
İthal Anguslar yüzme biliyormu
Hani andımızı getirtecektiniz hani hesap sormazsam namerdim diyordunuz hani nerede ant nerede hesap mhp hesabı mhp ve bşk davaya küfreden hakaret edene ve koltuk bekası için dava adamı ülkücülere soruyor ama mhp kocaman bir SIFIR...
nasıl bir ilişki bu mahmut polat kim neden yapıyor bunları. üniversite hocaları dürüst gelecemizi emenet ediyoruz buk adar ucuz şeylere tenezül ederlermi ??????
Hayırlı uğurlu olsun
17°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:16
Güneş 05:48
Öğle 12:51
İkindi 16:38
Akşam 19:45
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@