Mersin ile Niğde'yi Bütünleştirme Çabaları

Ulusal, yerel ve bölgesel basın kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Niğde’yi turistik, ekonomik, kültürel ve sosyal yönleriyle anlatan Başkan Akdoğan, Niğde’nin çevre illerle kaynaşması için hayata geçirdikleri projenin olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını bildirdi.

BÖLGEMİZ 23.04.2016, 15:45 23.04.2016, 15:48 nigdehaber
Mersin ile Niğde'yi Bütünleştirme Çabaları
banner830
 Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, “Niğde Çevre İllerle Bütünleşiyor” projesi kapsamında Mersin’de basın toplantısı düzenledi. Ulusal, yerel ve bölgesel basın kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Niğde’yi turistik, ekonomik, kültürel ve sosyal yönleriyle anlatan Başkan Akdoğan, Niğde’nin çevre illerle kaynaşması için hayata geçirdikleri projenin olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını bildirdi.

Sultaşa Otel’de düzenlenen toplantıda söz alan Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal da, ilk defa bir kent belediyesinin kendisini anlatmak üzere Mersin’de gelip gazetecilerle birlikte etkinlik düzenlediğini belirterek “Bu projeden çok heyecan duydum, çok anlamlı buluyorum. Çünkü, bir şeyi ifade etmek isteyenler, söyleyecek sözü olanlar gazeteciden korkmaz, gazeteci ile buluşmak ister” dedi.

Niğde Belediye Başkanlığı’nın, Niğde’nin tarihi, turistik, kültürel, ekonomik ve sosyal yönlerinin her anlamda tanıtılması amacıyla başlattığı ve geçtiğimiz aylarda Adana’dan start verdiği “Niğde Çevre İllerle Bütünleşiyor” projesinin ikinci adımı Mersin’de atıldı. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Mersin Sultaşa Otel’de projeyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, Mersin’de faaliyetlerini sürdüren, ulusal, bölgesel ve yerel gazete, TV ve radyoların yönetici ve temsilcilerinden oluşan kalabalık bir basın mensubu topluluğu katıldı. Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, ilkini Adana’dan başlattıkları, Mersin’de devam eden projenin Kayseri, Konya ve Ankara illerini de kapsadığını ifade ederek, “ Projemizdeki amacımız, Niğde’mizin çevre illerle bütünleşmesi, ilimizin her yönüyle tanıtılması, anlatılmasıdır. Öncelikle biz adı geçen illerimizde toplantılar düzenleyeceğiz. Ardından bizim programlarımıza katılan gazeteci kardeşlerimizi Niğde’ye davet edeceğiz ve çeşitli geziler düzenleyeceğiz. Niğde’ye davet ettiğimiz misafirlerimize Niğde’yi gezdireceğiz” dedi.

ÖNCE KENDİ BÖLGEMİZDE TANINMALIYIZ

Niğde’nin bölgesinde güçlü yönlerini de ortaya çıkarmayı amaçladıklarını vurgulayan Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, “Her ilin belediye başkanı kendi ili ile ilgili mutlaka iyi şeyler yapmalı, güzel şeyler yapmalı. Bunlardan bir tanesi de ilini hem bölgesinde hem ülkesinde daha sonra dünyada tanıtmalı. Eğer biz illerimizi kendi bölgemizde tanıtamazsak Türkiye'de tanıttığımızdan ya da dünyada tanıttığımızdan söz edemeyiz. Bu bakımdan biz bir adım atarak böyle bir projeyi geliştirdik ve Niğde'mizi siz değerli basın mensuplarımızın aracılığı ile illerimizde tanıtmaya başladık. Adana'da yaptığımız programda hakikaten olumlu geri dönüşler aldık. Faydalı bir program gerçekleştirdiğimizi gördük ve ne kadar isabetli bir karar aldığımızın ve projenin uygulanması için çaba içerisine girdiğimizin doğru olduğunu düşündük” diye konuştu.

Mersin’in Niğdelileri heyecanlandıran bir il olduğuna işaret eden Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Mersin’de ikamet eden Niğdelilerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu, buna karşılık, Niğde’de de önemli sayıda Mersinlinin ikamet ettiğini belirtti. Niğde’nin de medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir olduğunu, 8 bin yıla dayanan bir tarihi mirasa sahip olduğunu anlatan Başkan Akdoğan, “Hitit uygarlığından Roma imparatorluğuna, oradan Bizans daha sonra Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunların hepsine Niğde ev sahipliği yapmış ve bu uygarlıkların hepsinin Niğde'de bu gün canlı örneğini görmemiz mümkün. Hatta Kapadokya'nın başkenti Tyana'nın da Niğde'de olduğunu buradan özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

Niğde’nin tarihi ve turistik değerlerini, doğal güzelliklerini slayt gösteriler eşliğinde basın mensuplarına tanıtan Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Mersin’in de sıcak iklime sahip bir Akdeniz şehri olduğunu ifade etti.  Başkan Akdoğan, düzenlediği basın toplantısında özetle şu ifadelere yer verdi:

ÜNİVERSİTE ŞEHRİ

“Niğde bir üniversite şehri. 132 bin nüfusu olan bir şehirde 25 bin üniversite öğrencimiz var. Mukayese yaptığımız zaman bir çok ilimizde rastlayamayacağımız bir durumdur 132 bin nüfuslu bir ilin 25 bin öğrencisinin olması. Ayrıca önümüzdeki 2 yılın sonunda bu rakam 32 bine doğru tırmanacak, çünkü 4 tane Niğde Üniversitesi bünyesinde fakülte inşaatının devam ettiğini ve yine Tıp Fakültesi inşaatının da temmuz ayı ile beraber Niğde'de başlayacağını düşünürsek 5 tane fakülte inşaatının devam ettiğini söyleyebiliriz. Bunun oluşturacağı sinerji ile beraber 32 bin kadar Niğde Üniversitesi öğrencisine sahip olacağız. Bu bakımdan Niğde bir üniversite kentidir.

UCUZ KONUT PROJESİ

Bir başka taraftan sokaktaki üniversite öğrencimize sorduğumuz zaman Niğde'de her 10 üniversite öğrencisinden 1 tanesi Mersin'den geliyor. Niğde Üniversitesi öğrencisinin yüzde 10'u Mersinlidir,  yani 2000 - 2500 civarında Niğde Üniversitesinde okumak için Mersin'den gelen kardeşimiz var. Şimdi bununla yayla turizmini de birleştirmemiz lazım. Elbette oradaki ucuz konut elde etmeyle ilgili çalışmalarımız da biz, Mersinliler gelsin Niğde'den ucuz konut alsın, yazın kendisi otursun kışın da çocuğu üniversiteye gitsin okusun. Bu bakımdan biz TOKİ ile şu anda 6 bin konut projesi yürütüyoruz. Bunun 715 tanesi bir ay sonra yani haziran ayında teslim edilecek, 1800 tanesini de önümüzdeki yıl haziran ayında teslim alacağız, 2018'in Haziran ayında ise 6 bine tamamlamış olacağız. Bunun yanı sıra özel sektör ile geliştirdiğimiz proje kapsamında 2 bin konut daha üreteceğiz.  Böylece 8 bin konut üretmiş olacağız, bunun yanı sıra özel sektörün de yaptığı konutları düşündüğümüz zaman Niğde'de önümüzdeki 3 yılın sonu gelmeden yaklaşık 15 bin konut üretileceğini söyleyebilirim. Bu da ucuz konut edinme noktasında ciddi avantajlar sağlayacak. TOKİ'nin pazarlayacağı konutlarda ise zaten kira öder gibi ev taksiti ödeyecekler. Biz bu noktada Niğde'nin avantajlı ve yine en güçlü yönünün burası olduğunu düşünüyoruz.

NİĞDE’NİN GÜÇLÜ YÖNLERİ

Yine Niğde'nin güçlü yönü ulaşımdan yana ki havaalanı inşaatımız 2016 yılı programına girdi, şu anda proje çalışması başladı. Niğde havaalanının 2017 yılında ihalesi yapılarak 2018 yılında kısmet olursa Niğde'ye uçaklar inip kalkabilecek. Bu da Niğde açısından önemli bir avantaj, bir başka taraftan da Türkiye'de ilk olarak kurulan ve resmi gazetede yayımlanan enerji ihtisas bölgesi.. Bu enerji ihtisas bölgesi ki resmi gazetede yayımlandı ilki Türkiye'de ikincisi Konya Karapınar'da kuruldu, üçüncüsü önümüzdeki günlerde kurulacak ama Türkiye'de  ilk etapta 3 tane kurulacak, bunlardan 1 tanesi Niğde'de.. Yani güneş enerjisi ile ilgili Türkiye'de Enerji Bakanlığı'nın ölçümlerine baktığımız zaman Türkiye'de 2 yer var biri Niğde biri de Karapınar; en fazla güneş enerjisi elde edilebilecek yerler arasında. Dolayısıyla her ikisinde enerji ihtisas bölgesi kuruldu ve şu anda bununla ilgili yabancı ve yerli yatırımcılar Niğde'nin bu enerji ihtisas bölgesinden yer almak için Bakanlığa müracaatlarını başlattılar ve tabi bunun da Niğde'ye ve ülkemize mali açıdan ciddi katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz. Bugün Keban barajının 600 bin Megawatt ürettiği enerjinin  2 buçuk katı kadar daha Niğde'de ki enerji ihtisas bölgesinden enerji elde edilebileceğini söyleyebilirim.

Bunların tamamını üst üste koyduğumuz zaman Niğde her alanda ciddi gelişmeler gösteren bir şehir ve yine Mersinli kardeşlerimizin ilgisini çekecek, hem çocuklarımız orada eğitimlerini alabilecekler hem siz yaz turizmini, yaz günlerinizi, Mersin'in sıcağından bunaltıcı neminden rutubetinden daha sade bir havada suyuyla, havasıyla, iklimiyle hakikaten güzel bir şehirde vaktinizi geçirebilirsiniz.

En kısa sürede Niğde'ye sizleri davet ederek misafir edeceğiz. Niğde'mizin Bolkar dağlarından Aladağlara kadar, Kemerhisar Su Kemerlerinden Roma havuzuna kadar yine Gümüşler Manastırına kadar Niğde'mizin Hüdavent Hatun türbesinden Alaaddin Cami'sine kadar, bir çok yerimizi sizlere ve sizler aracılığıyla da Mersinli kardeşlerimize tanıtacağız.

MGC BAŞKANI ÜNAL: “HEYECAN DUYDUM”

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal da Niğde Belediyesi’nin başlattığı projeden heyecan duyduğunu belirtti. İlk defa bir kent belediyesinin Mersin’e gelerek, gazetecilerle birlikte etkinlik düzenlediğine vurgu yapan Ünal, bunu çok anlamlı bulduklarını ifade etti. Ünal, Mersin’de böyle bir etkinlik düzenlediği için Niğde Belediyesi'ni kutladığını da sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697
Yorumlar (1)
mersin li ögrenci 3 yıl önce
mersine gezmeye gittik gazetciler agırladı misafir etti gezdirdi deseniz daha isabetli olurmuş. mersinde barajın bok kokusundan bahsetmemişiniz
banner833
22°
hafif yağmur
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 1 3
2. Sivasspor 1 3
3. Malatyaspor 1 3
4. Denizlispor 1 3
5. Alanyaspor 1 3
6. Antalyaspor 1 3
7. Çaykur Rizespor 1 3
8. Trabzonspor 1 1
9. Kasımpaşa 1 1
10. Ankaragücü 1 1
11. Konyaspor 1 1
12. Gençlerbirliği 1 0
13. Göztepe 1 0
14. Kayserispor 1 0
15. Galatasaray 1 0
16. Beşiktaş 1 0
17. Başakşehir 1 0
18. Gazişehir 1 0
Takımlar O P
1. Fatih Karagümrük 1 3
2. Ümraniye 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Menemen Belediyespor 1 3
5. Osmanlıspor 1 3
6. Akhisar Bld.Spor 1 3
7. Hatayspor 1 3
8. İstanbulspor 1 1
9. Erzurum BB 1 1
10. Keçiörengücü 1 1
11. Boluspor 1 0
12. Adanaspor 1 0
13. Altınordu 1 0
14. Altay 1 0
15. Bursaspor 1 0
16. Balıkesirspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Eskişehirspor 1 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Man City 2 4
4. M. United 2 4
5. Brighton 2 4
6. Tottenham 2 4
7. Bournemouth 2 4
8. Sheffield United 2 4
9. Everton 2 4
10. Burnley 2 3
11. Norwich City 2 3
12. Leicester City 2 2
13. Wolverhampton 2 2
14. Crystal Palace 2 1
15. Chelsea 2 1
16. West Ham 2 1
17. Aston Villa 2 0
18. Newcastle 2 0
19. Southampton 2 0
20. Watford 2 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 1 3
2. Sevilla 1 3
3. Mallorca 1 3
4. Real Valladolid 1 3
5. Athletic Bilbao 1 3
6. Atlético Madrid 1 3
7. Deportivo Alaves 1 3
8. Osasuna 1 3
9. Granada 1 1
10. Villarreal 1 1
11. Real Sociedad 1 1
12. Valencia 1 1
13. Eibar 1 0
14. Real Betis 1 0
15. Barcelona 1 0
16. Getafe 1 0
17. Leganés 1 0
18. Levante 1 0
19. Celta de Vigo 1 0
20. Espanyol 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@