KOP Bölge Kalkınma Programı Tanıtıldı

KOP Bölgesinin 2021-2023 yılları arasını kapsayan KOP Bölge Kalkınma Programı; valilik, kamu kurum kuruluşları ile koordineli şekilde düzenlenen toplantıyla Kırıkkale’de tanıtıldı.

BÖLGEMİZ 30.11.2021, 23:29 Faruk
301
KOP Bölge Kalkınma Programı Tanıtıldı

KOP Bölgesinin 2021-2023 yılları arasını kapsayan KOP Bölge Kalkınma Programı; valilik, kamu kurum kuruluşları ile koordineli şekilde düzenlenen toplantıyla Kırıkkale’de tanıtıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığını oluşturan; Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinin 2021-2023 yılları arasını kapsayacak KOP Bölge Kalkınma Programı, Kırıkkale Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısı ve KOP Destekleri Bilgilendirme Çalıştayı ile duyuruldu.

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ile ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerin yer aldığı programda, katılımcılara 2014-2018 yılları arasında yürütülen KOP Eylem Planı hakkında genel değerlendirmeler aktarılırken, 2021-2023 yılları arasını kapsayacak olan KOP Bölge Kalkınma Programı hakkında da bilgiler verildi.

 “Kızılırmak’ın yanında sulanamayan Tarım Alanı Bulunmasını Kabul Edemem”

İnsanlığın yer yüzünde var olduğu tarihten 1900’lü yılların başına kadar yüzbinlerce yılda biriktirdiği bilgi birikiminin son 100 yılda elde ettiği bilgi birikimle mukayese edildiği zaman aradaki farkın son yüzyıl lehine kat kat ilerde olduğunu belirten Vali Bülent Tekbıyıkoğlu,; “Her şey çok geometrik büyüyor, bilim çok hızlı gelişiyor. Her şeyin hızı oldukça arttı, dünya çok hızlı küreselleşiyor. Dünün bilgisi eski olmaya başladı. Dün çok eskide kaldı. Yarını ise kendimize çok yakın görüyoruz. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Ülkeler bu yarıştan düşmemek için kendi imkanlarını, fırsat ve olanaklarını, potansiyellerini her sektörde kullanmaya ve açığa çıkarmaya çalışıyorlar. Çok büyük devletler GSMH’si çok gelişmiş olan ülkeler bile sektörel yayılmayı gelişmeyi ihmal etmiyor. Çok sektörlü gelişmeyi milli bir mesele olarak görüyorlar ve bu doğrultuda çalışmalarına devam ediyorlar. Türkiye’de de sektörler arası bir kaybolmanın yaşanmaması aynı zamanda bölgesel bir kalkınmanın gerçekleşmesi münasebetiyle Bölge Kalkınma İdareleri faaliyetlerini yürütmektedir. Buradaki amaçta bölgeler arası gelişmişlik farklarının olmamasıdır. Kırıkkale’de makine ve kimya yani silah sanayi çok önemli ancak her şeyi değil ve herşeyi de olmamalı. İlimizin çok önemli potansiyelleri var, bunu da hep birlikte açığa çıkaracağız. Bir defa çok geniş tarım arazilerimiz var ve sulanamıyor. Kızılırmak’ın yanında bulunup da bu arazilerin sulanamıyor olmasını kabul edemiyorum. Bu konuda paydaşı olduğumuz bütün işlerde, il özel idaremiz, milli eğitim müdürlüğümüz ve tarım müdürlüğümüz başta olmak üzere sahip olduğumuz potansiyel enerjimizi kinetik enerjiye çevireceğiz ve proje kapasitemizi artıracağız. Çok yakın bir zamanda KOP Bölge Kalkınma İdaremizde uzmanlarını ilimize göndererek yapılabilecek proje ve çalışmalar hakkında sektör bazında bilgi paylaşımında bulunacaklar. Bende bu işin takipçisi olacağım.” dedi. 

“Kırıkkale Bölgemizin En Önemli Sanayi Şehridir”

Odağına insanı alan KOP İdaresinin, Bölgenin kalkınma sürecine model üreten bir yaklaşımla KOP illerinin gelecek perspektifine bir taraftan katkıda bulunduğunu diğer taraftan ise bölgenin kendi potansiyel ve dinamiklerini daha etkin bir şekilde kullanmasına yönelik süreçlere destek verdiğini belirten KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, “Bölgesel kalkınmanın yerelden başlatılması hedefi doğrultusunda KOP idaresi olarak gerek yatırımcıları bölgeye çekmek, gerekse mevcut ekonomik ve sosyal sermayenin güçlendirilmesi için şehir ölçeğinde yapılacak planlara proje bazlı destek sağlamayı önemsiyoruz. KOP bölgesindeki şehirlerimiz de bu anlamda sahip oldukları potansiyel ile ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasının büyük bir parçası olabilecek niteliğe sahiptir. Kırıkkale, başta savunma sanayi olmak üzere, tarım ve hayvancılık ürünleri, mobilya imalatı, makine ve aksamları imalatı, petrokimya, gıda, madencilik ve giyim eşyası imalatı ile bölgemizin en önemli sanayi şehridir. Yerli ve milli bir anlayışla kurulan MKEK Fabrikaları, TÜPRAŞ Orta Anadolu Rafinerisi, organize sanayi bölgeleri ve Kırıkkale Üniversitesi şehrin ekonomik ve ticari hayatında önemli bir rol üstlenmektedir. Bölge halkının hayatlarına dokunarak bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmayı amaçlayan KOP İdaresi Başkanlığı, bölgemizin rekabet gücünü geliştirerek ekonomik ve sosyal yapıyı güçlendirmek ve vatandaşlarımızın refah düzeyini yükseltmeyi temel öncelikleri arasında görmektedir. Tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Bölge Kalkınma Programının temel amacı, model projelerin desteklenmesi vasıtasıyla bölgemizde yenilikçi uygulamalara öncülük etmektir. KOP İdaremiz, başta tarım ve sulama olmak üzere; kültür, sosyal içerme, turizm, kırsal kalkınma ve enerji alanlarında destek vermekte; bu destekler yerinden kalkınma anlayışıyla, katılımcı bir şekilde tasarlanmakta ve uygulanmaktadır. Ekonomik ve sosyal kalkınmayı desteklemek üzere rekabetçi ürün türlerine geçiş, pazarlama imkânlarının genişletilmesi, organik tarım, yenilenebilir enerji ve inovasyon çalışmaları, insan kaynakları ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, doğal varlıkların ve kültürel mirasın korunması ve değerlendirilmesi, bölgelerin rekabet gündemini desteklemede yeni dönemin önemli unsurları olacaktır. KOP Bölge Kalkınma Programımız, İdaremiz tarafından bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla iş birliği içinde uygulanacaktır. Bu kapsamda bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarımızın yöneticilerinden her zaman olduğu gibi iş birliğini ve katkılarını bekliyor; destekleri için şimdiden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Kırıkkale Üniversitesi Elini Taşın Altına Koymaya Hazır”

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ise üniversite olarak kentin gelişmesi ve kalkınmasında üzerlerine düşen her türlü görevi eksiksiz ve layıkı ile yerine getireceklerini ifade ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Kalkınma İdarelerimize çok iyi bir bütçe ayırmış ve bu bütçeden Kırıkkale’deki tüm paydaşlar olarak bir araya gelerek çok iyi bir pay almamız gerekiyor. 2018 yılında üniversitede tüm yönetici arkadaşlarıma şehirdeki kendi paydaşlarıyla birlikte en az bir proje yapacak dememiz, ilimizin KOP idaresinden alacağı payın artmasına yönelikti. Hem il olarak hem de üniversite olarak KOP İdaresine ayrılan bütçeden daha iyi pay alabilmesinin yolu daha iyi projeler sunmaktır.  2021-2023 yıllarını kapsayan KOP Bölge Kalkınma Programı bizim için önemli ve bu alanlarda üniversite olarak üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazırız. Tarım-Su alanında organik tarım bölümümüz var. Turizm alanında Turizm Otel İşletmeciliği bölümümüz var, Sanayi ve enerji derseniz mühendislik ve sosyal bilimler alanlarında katkıya hazırız. Beşeri sermaye alanında ise zaten konuşmaya lüzum yok, üniversitemizin varlığı beşeri sermayeyi artırmaktır. Ama bunu yaparken mutlaka bütün paydaşlarımızın ortak hareket etmesi lazım bizlerde her türlü desteğe açığız. KOP İdaresine daha önce sunulan projelerde şöyle bir kurumsal eksiklik olduğunu gördüm ve bununda üzerine gitmemiz gerekiyor. Hazırladığımız projelerde AR-GE ve ÜR-GE bir arada olmalı. En azından AR-GE’nin içinde olması lazım. Örneğin tarımsal bir proje hazırlanırken içerisinde ÜR-GE’nin de olması projenin kabul edilmesinde önemli bir dayanak olacaktır. Diğer taraftan ihracat yönü güçlü olan projeler sunmalıyız. Yani hazırladığınız projede bir veya birden çok ülkeye ihraç edebileceğimiz projeler hazırlamalıyız. Ülkenin gelişmişliğinin temel motoru teknolojik ürün üretmektir. Sadece mühendislik alanında değil, her alanda geçerli. Bu çerçevede önümüzdeki 3 yılı kapsayan KOP Bölge Kalkınma Programı döneminde güzel çalışmalar yapalım ve Kırıkkale özelinde ülkemize güzel kazanımlar sağlayalım.”  

Açılış programının ardından ‘Tarım’, ‘Sulama’, ‘Enerji-Sanayi’, ‘Kültür-Turizm-Sosyal’ konu başlıklarında oturumlar düzenlendi. STK ve Sektör Temsilcilerinin yer aldığı çalıştayda kent için yapılabilecekler masaya yatırıldı.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Milliyetçi düşmanı iktidarın sopası haline getirilen bir ülkü ocakları. Yazık ettiler.
Yaşasın Ülkü Ocakları
Gazi Allahını seversen ocağın genel merkez internet sitesini bir aç da bir bak, partiye dönüştürmüşler. 10 faaliyetin 9 u Devletli Bahçeci yapmışlar. Yersen iyi yazı.
Bu çalışmalara Kastamonu'daki EYT eylemlerinin ardından tepki için o bölgeyi ülkücülerin gülsüyu ile yıkamalarını da ekleseydin da gazi gardaş, 40 yıllık ocak sevgimi bu hareket bitirdi.
Emeği geçenlerden rabbim razı olsun
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@