11.11.2013, 21:47 483

Atatürk ve Ayhan Baran

 
 Ayhan BARAN ile yıllar önce Bor'daki evinde görüştüm. Saatler süren görüşmem esnasında yanımda annem Fatma Mürşide ÇAYCI da vardı... Bu güzel hanımefendi bize hatıralarını anlatırken zaman zaman gözyaşlarımızı tutamadık. Ayhan BARAN abla da ağladı. Bana epey belge ve bilgi verdi, evinden tarihe ışık tutacak görüntüleri kameramla kaydetmeme izin verdi. Ve oldukça kolaylık gösterdi.
 
Ayhan BARAN Abla hatıralarını naklederken adeta yaşıyor gibiydi. O Atatürk’le geçen anlarını bize bir buket çiçek gibi sundu :
“En ağır şartlarda bile olsa hayat yine güzeldir. Benimle hayatımda bu güzelliğin içerdiği anılarım içinde Atatürk’ün evimizde misafir oluşuyla ilgilerini düşündüğüm zaman üzerime yığılan yıllardan Atatürk’ü görmenin ve onunla konuşmanın bir talih eseri olduğunu bana ispatladığı için bahtiyarım.”
Ki o hayatının bütün dönemlerine yayılan Atatürk’lü günlerin mutluluğunu bize de yaşattı :
Hayatımın her devresi kendi çevresi içinde çok güzel geçmiştir diyebilirim. Bunlardan biri var ki gençlik, orta yaşlılık  ve yaşlılık yıllarımdan uzanarak beni ta derinlere çeker.
Babam 1927 ve 1930 yılları arasında Van valisi idi. Bu yıllar Silan ve Başkale isyanları yıllarına rastlar. Anaokulu öğrenciliğim yıllarında, mesleğine ilk adımını okul müdiresi olarak atanan annem bana bir şiir ezberlettirmişti. Bu şiirin şairini bilmemekle beraber unutamadığım mısralarını aynen size naklediyorum;
 
“Sizi bizi, dizi dizi
Tutup kesmek istemişler.
Ah ne işler, ah ne işler...
Hemen büyük Gazi Paşa
Askeriyle geçti başa.
Yunan’ı boğdu denizde
Kurtulduk hepimizde.
Böyle geldik biz bu yaşa
Yaşa büyük Gazi Paşa.”
 
O ailesinin üstün ilgileriyle de Atatürk ve vatan sevgisini damarlarında hissettiğini her haliyle bize gösteriyordu :
“Türkçe ve Fransızca öğretmeni olan annem Fatmatüzzehra BARAN bana bu şiiri ezbetlettirirken Atatürk sevgisini ve yurdun kurtarılışının şükranını aşılamıştı. Resimli kitaplarda Gazi’ yi, İnönü’yü ve Fevzi ÇAKMAK’ ı seyreder, bu güzel vatan parçasını içime sokacağım gelirdi.”
 
Atatürk’le tanışmaya götürecek süreci de bize şu ifadelerle yansıttı :
“Bu duygularla geçen İstanbul ve Kahramanmaraş’taki okul günlerimin ardından Yozgat’ta bulunan  hayatıma damgasını basacak olan Şubat ayının ilk gününde Atatürk’ümüzün  Bala üzerinden Kırşehir’e müteveccihen hareket ettiği gün, yolları karla kaplanan ve geçit vermeyen Anadolu dağlarında kış acı bir ıslık çalarak tipileniyor, buz gibi kamçısını sırtımıza vuruyordu. Bu program Kırşehir, Kayseri, Niğde ve Adana’yı kapsıyordu. Yozgat ili bu programda yoktu. Babam Bekir Sami, Gazi’yi  Yozgat’a davet için  hazırlıklara başlıyor. Bir arkadaşı tarafından kendisine bildirilen Gazi’ nin bu yolculuğunda Yozgat’ta da konaklamasını  Yozgat’ lılarla birlikte  arzuluyorduk. Vali Konağı mütevazi ve her türlü mefruşattan yoksundu. Yozgat’lı Nizamzade Ailesinin evini hazırlattıran babam,  teçhizatlı bir müfreze jandarma ile yolları kürekle açtıra açtıra  Yerköy’e vasıl oluyor (ulaşıyor) ve Gazi’yi  Kayseri’ye götürecek olan özel trenin şefinden gelmesi gereken zamanın üzerinden birkaç saat geçtiğini öğrenince Çiçekdağı  üzerinden Kırşehir’e hareket ediyor. Gazi Hazretleri babama, ‘Yozgat’a gelirsem hasır üzerinde de olsa senin evinde misafir olacağım’ diyor. Bu haber bir görevli vasıtasıyla  ulaştırıldığı zaman gece yarısı saat 02.00 idi. Evimizi büyük  bir telaş, büyük bir heyecan, büyük  bir sevinç sarmıştı. Dışarda  gittikçe hırçınlaşan kar yağışına karşın evimizle birlikte yüreğimizi de sıcak bir heyecan  sarmıştı.”
 
Ayhan BARAN bize Atatürk’ümüzü karşılama hazırlık ve heyacanlarını da şu şekilde anlattı :
“Annemin nezaretinde büyük bir kalabalığın yardımlarıyla ev Atatürk’ü kabule müsait hale getirilmişti. 3 Şubat günü Yozgat’a gelen Gazi Hazretleri lüzumlu daireleri ve o yıllarda Orta Anadolu çocuklarını yetiştiren Yozgat Lisesi’ni ziyaret etti. Bu ziyaret esnasında  Yozgat’ta görevli olan bir hakimin oğlu Gazi’ nin  fotoğrafını çekmiş. Gazi öğrenciye “ müsaadem olmadan nasıl resmimi çekersin?”  sorusuna öğrenci “ bu fırsatı elime bir daha ne zaman geçireceğim Paşam?” diye cevap vermiş.
Akşama doğru Gazi Hazretleri vali konağını şereflendirmişti. O tarihte Anadolu’da maden kömürü yakma adeti henüz yerleşmemişti. Konak sac sobalarla ve meşe odunu ile teshin ediliyordu. Gazi’yi karşılamak üzere hazır bulunuyorduk. Bizlerle tokalaşan Mustafa Kemal kendilerine hazırlanan odaya değil sanki yüreklerimize giriyordu. Annem bize büyüklerin arasında dolaşmamızın ayıp olacağını söylediği için Sağlık eski  Bakanı olan kardeşim Doğan Baran’ı büyüten  dadısı Emine bizi dört kardeş olarak başka bir odada hikayeler anlata anlata oyalıyordu. Evin içindeki büyük coşku, saz  heyetinin nameleriyle kara kışın dondurduğu Yozgat semalarında ışıklı bir ok gibi yükseliyordu. Birara babama isim verileceği anda bizim de huzurda bulunmamız haberi verilmişti. Emine’nin nezaretinde odaya girdiğimiz  zaman Gazi Hazretleri ve babam  ayakta idi. Babama  ‘Bekir Sami’ öz adı yerine “şahika” anlamına gelen “BARAN” adı, donmaktan kurtarılışının bir nişanesi olarak Gazi tarafından tevcih edilmiş ve hala evimizin en değerli bir parçası olan ve babama  hitaben düzenlenmiş olan 03.02.1934 tarihli mektup da tevdi edilmiştir. Bu mektubun ilaç içinde muhafaza edilen aslı bugün inkılap müzesinde saklı bulunmaktadır. Fotokopisi ise evimizi süslemektedir.
Aradan dakikalar geçmiş, saatler dolmuş ve çocukları çok seven Gazi’ nin bizlerle konuşacağı haberi verilmişti. Gazi’ nin huzurunda o tarihte 4 yaşında olan kardeşim Doğan, onu takiben diğer kardeşim Mete Baran sırasıyla yerini almıştı. Ben ve ablam sıramızı beklerken sonradan Gaziantep kahramanı olduğunu öğrendiğim Kılıç Ali benim belime  sarılarak  ‘Gazi’ yi sever misin?’ diye bana seslendiği zaman,  ilkokul öğrencisi olan ben, iki kolumu yana açarak  ‘bu kadar’ diye cevap vermiştim. Fakat bu soru tevali edip gitmiş ve ben verdiğim  cevapların  karşılık  teşkil etmediğini anlayarak büyük bir titreme içinde  ‘büyük sevgilerim onun  içindir’ sözcüklerini sıralayabilmiştim. Kılıç Ali eğilip Gazi’ nin kulağına bir şeyler fısıldamıştı. Sıra bana gelmişti. Gazi ellerimden tutarak beni kendisine çekti. Çelik mavisi gözlerini kahverengi  bakışlarımla birleştirerek ‘beni sever misin?’ diye sordu. Gür kaşları arasından sızan çelik bakışları gözlerimi kamaştırmıştı. “Bütün sevgilerim sizin içindir” cevabını verirken başım önüme düşmüştü. Biraz sonra Gazi’ ye baktığım zaman yanaklarından  pırlanta gibi gözyaşları  döktüğünü gördüm. Dünyanın en büyük insanı Mustafa Kemal Paşa, Gazi sevgisiyle ışınlanan bu Türk çocuğu karşısında ağlıyordu.
Oradan nasıl ayrıldım bunu uzun yıllar geçmesine rağmen hatırlamıyorum. Bu büyük anın etkisinden bir lahza bile olsa kurtulamıyorum. Babam bunu takip eden üç yıl süre içinde balo tertip ederek Gazi’ nin evimize gelişini kutladı. Atatürk’ün ebedi hayata intikalinden sonra da babam her şubat ayında bizleri etrafında toplar o geceyi anlatırdı. Odada Yozgat’lı  sanatkarlardan oluşan bir saz heyeti de bulunmuştu. Gazi o gece kendi sevdiği şarkıları ki bunlardan; şahane gözler, kırmızı gülün alı var,  gibi olanlarını  saz eşliğinde  söylemiş, sarı zeybek’i oynamış  ve bizim manasını anlamamız için Türkçe ezan okumuştu. Yemekler arasında annemin yaptığı çerkez  tavuğunu da çok severmiş. Bir ara annemin kulağına eğilerek : Hanımefendi, hayatımda ilk defa samimi bir aile sofrasında bulunuyorum, demişti.”
 
Ayhan BARAN’a ALLAH’a (C.C.) kavuştuğu gün ne Bor Kaymakamı, ne Niğde Valisi, ne de Bor Belediye Başkanı O’nun tarihi kimliğine, yıllarca süren  Bor’da HazineAvukatlığı hizmetlerine, bölgemizde mahalli gazetelerde yazarlık faaliyetlerine ve Atatürk sevgisine saygı ifadesi olarak sahip çıkmadılar! Elbette devleti ikinci plana atarak, siyasîleşerek,  Atatürk karşıtlığıyla beslenen emperyalist güdümlü AKP yöneticilerinin güdümüne girenlerden bu türlü sadakat ve vefa duygusu beklenmeyeceğini de biliyoruz.
 


Yorumlar (1)
vefa 7 yıl önce
gözlerim doldu, içim burkuldu. bu vesi̇le i̇le gazi mustafa kemal ve silah arkadaşlarının, ayrıca ebediyete intikal etmiş olan baran aile büyüklerinin ruhları şad olsun.
Son Yorumlar
Yaptığı güzel yardımlar için Sayın Vekilimizden Allah binlerce kez razı olsun.
Niğde de ekşi mayadan ekmek yapan fırın varmı ve adresi neresi çok ihtiyacım var ekşi maya ekmeği izmir bergama dan sipariş veriyorum teşekkürler
Ne güzel anlatmissiniz, okurken sanki yaşadım,bu gelenekle beraber insanlar arasında kaynaşma ve dayanışma vardı,insanlar birbirlerine ihtiyaçları olduğunu biliyordu,her davranışlarına her sözlerine dikkat ediyordu.Simdilerde daha bireysel yaşıyoruz
Bu iş olmaz milletin emeği onun sayesinde oluyor insan her zaman traktörle gidip gelemez ve ayrıca motorsiklet fiyatları tescilli olanlar en aşağı 4000 verin 4000 alalım kimse mağdur olmasın
23°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 20:07
Yatsı 21:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@