Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Asım EREN
Asım EREN  Asım Eren  1901 yılında Libya’nın Trablusgarp şehrinde dünyaya geldi.

Babası Hacı Hafız Mahmut Rıza Efendi Bor’lu olup Turşucuoğulları’ndandır.

Lise din dersleri Fransızca Arapça hocası idi. Asım Eren okuma yazmayı babasından küçük yaşta öğrendi. 6 yaşında iken Askeri İdadinin iptidai bölümüne kaydoldu.

Babasının 1909 yılında İstanbul’a tayini olması dolayısıyla tahsiline Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi’nde devam etti. 1913 yılında mezun oldu.  

Kuleli Askeri İdadisini birincilikle bitirdi. Bu sırada Kara Harp Okulu Cihan Harbi yüzünden kapalı olduğundan orduya ihtiyat zabiti yetiştirilen talimgahta eğitimini devam ettirdi. İstanbul müttefik devletlerce işgal edilince talimgah kapandı. Hacıoğlu’nda bulunan geçici Harp Okulu’na geçti. Buradan asteğmen rütbesi ile mezun oldu.
Vatansever insanlar memleketin kurtuluşu için çareler düşünüyor bir kısmı Anadolu’ya geçiyordu. Bu cümleden olarak Asım Eren’de arkadaşları ile birlikte Bandırma’ya bir gemi ile geçerek askeri birliğe katıldı.İnönü ve Sakarya Muhaberelerine iştirak etti. 2 defa yaralandı.TBMM tarafından İstiklal madalyası ile ödüllendirildi.
1950 yılında Albay Asım Eren Kore’ye gönderilecek Türk birliği komutanlığına tayin edildi. Ancak hazırlıkları yaparken bilinmeyen bir sebepten dolayı bu vazifeden affedildiği bilindirildi. Bunun üzerine 48 yıl 10 ay süren fiili hizmetinden kendi isteğiyle ayrıldı.
TBMM’ye XI. Dönem Niğde Milletvekili olarak iştigal ettikten sonra 1961 yılında yapılan seçimleri kazanarak tekrar parlamentoya girdi.
Asım Eren fedakar ve feragat sahibi, sağlam karakterli bir insandı. Milletvekilliğinden aldığı maaşlara ve yollukları hemşerilerine, eğitim hizmetlerine vakfetti.Öğrencilere burslar vermiş, bugün kendi adıyla yapılan Asım Eren İlköğretim Okulu’nu yaptırmıştır.
Bor’da Askeri levazım fabrikasının açılmasını askeri ve siyasi kanattaki itibarını kullanarak gerçekleştirmiştir. 
 
Son Yorumlar
Güzel ilçemiz çiftlikte bunu yapan birkaç ahlaksız yüzünden su heba oluyor.Dünya bir damla su için belki savaşacak.Hocalarımızın bu cuma ve gelecek cuma namazlarında hutbede bu konuya değinmelerini öneriyorum.Ahlaksızlara inat suyumuzu dikatli kullanalım.su hayattır.
sanki kemerhisarda bundan önce yüzlerce vaka çıkmış gibi haber yapıyorsunuz YALAN HABERİ BIRAKIN İDDANIZI İSPATLAMAKLA SORUMLUSUNUZ.
yapılan işin kötüsü olmaz elinize sağlık ama sıfır asfalt atıyorsunuz yolların ortası hep logar kapağı ya çukur yada tümsek gibi, mutlaka lastiğin biri denk geliyor.
Ateşteyim ateşte aklım gitti bir nefeste Ateşteyim ateşte....ne anlatmak istediğinizi anlıyamadım...
Çok gizemli bir yazı olmuş. Örnekleme yapılabilirdi.
19°
açık
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:17
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@