Niğde meğer FETÖcuların merkezi olmuş... Peki neden?

Niğde'de ihraç edilen öğretmen sayısı nüfusu Niğde'den büyük bir çok ili geride bıraktı.

Niğde meğer FETÖcuların merkezi olmuş... Peki neden?

banner830

Ulusal basında Fetullahçı Terör Örgütü’nün en güçlü olduğu alan olarak gösterilen eğitimde, 28 bin 163 öğretmen çeşitli iddialarla mesleklerinden  ihraç edildi; 14 bine yakın öğretmenin de soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Ulusal basında il il FETÖ operasyonunda kaç öğretmenin ihraç edildiği bilgisi ve tablosu da yayınlandı. 

Buna göre;

Niğde'de 742 öğretmen meslekten ihraç edildi.  İhraç edilenlerin görev yerlerine bakıldığında, nüfusa oranla diğer iller ile Niğde'den ihraç edilen öğretmen oranında dağlar kadar fark var.  Nüfusa oranlarsak Niğde ihraç edilen memurların en yüksek olduğu bir il. 

Niğde ile demografik, sosyal ve ekonomik açıdan yakın komşu  iller içinde olan Nevşehir'de 120 öğretmen,  Aksaray'da 285 öğretmen, Karaman'da 106 öğretmen, Kırşehir'de 117 öğretmen meslekten ihraç edildi. 

Niğde'yi sadece Büyükşehir belediyeleri olan nufüsü 1 milyonun üzerinde  İstanbul 3.487,  Samsun776, Konya2.032 , Ankara 1 595, Bursa 1.196, Manisa 878, Denizli 744, Gaziantep 1059, Kahraman Maraş 898, Kayseri 862 gibi iller geçebildi. Yine büyük şehi belediyelerinden Şanlı Urfa 672, Malatya 327 öğretmeni ihraç etti. 

NİĞDE TARTIŞMA YARATTI

Niğde'de diğer kurumlardan ihraç edilen memur sayısı da diğer illere göre hayli fazla. Bir çoğu yargılanmadan ihraç edilen memurların ve öğretmenlerin Niğde'de çok fazla olması yeni bir tartışma yarattı.

Bu tartışmalardan birincisi;  Fethullahçı Terör Örgütünün  Niğde'yi üs olarak seçip burada yoğun örgütlenmesi,  bu örgütlenmenin de 17-25 sonrasında bile devam etmesi  ve bazı kişi ve kurumlar tarafından  desteklenmesi, kollanması, korunması olarak yorumlanıyor.

 Bir diğeri ise; bu memur ve öğretmenlerin amirlerinin,  birilerinin gözüne girebilmek, asıl çekirdek yapıyı veya Niğde'deki üst akılı gizlemek  için  listeyi kabarık tuttuğu iddia ediliyor.

Bir başka iddia ise; Darbenin sembolü Kahraman Şehit Ömer Halisdemir'in Niğdeli olması da psikolojik etki yapmış olabileceği düşünülüyor. 

Ayrıca vatandaşlar  PKK ile ilişkisi olduğu gerekçesi ile Milli Eğitimden ilişiği kesilen 14 bin 175  öğretmenin  çağrıştırdığı bir başka yorum. PKK'nın sadece Milli Eğitimde örgütlendiğini merak ediyor. Başka kurumlarda PKK ile ilişkisi olan memur olup olmadığını da merak ediyor. Bir başka merak konusu, sağlık alanında. Sağlık Bakanlığı personeli sayısı Milli Eğitim Bakanlığından hiç de aşağı olmayacak ölçüde olmasına rağmen sağlık alanındaki ihraçların diğer kurumlara göre çok düşük kalması da tartışma yaratıyor. 

Buraya kadar Şerafettin ÇOPUR yorumladı... Bundan sonrası Habertürk.com'dan... ÜLKEMİZDE DURUM İSE;

  Doğu ve Güneydoğu’da FETÖ’nün etkisinin düşük olduğu görülüyor. 3 bin 487 kişi ile İstanbul, 2 bin 32 ile Konya FETÖ’nün etkin olduğu illerin başında gelirken, en düşük olduğu il ise 7 öğretmen ihracıyla Tunceli oldu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) en iyi örgütlendiği alan olan eğitimde 43 bin öğretmeni açığa aldı.

FETÖ’nün bin 17 özel okulu, 823 özel öğrenci yurdu ve 283 kursunun faaliyetleri sona erdirildi. Yine örgütün okullarında görev yapan 27 bin 800 öğretmenin lisansı da bu kapsamda iptal edildi. Açığa alınan öğretmenlerin ihraçları için çalışmalar başlatıldı.

KARARNAMEYLE ATILDILAR

MEB, 2 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile FETÖ üyeliği tespit edilen 28 bin 163 öğretmeni ihraç etti. 14 bine yakın öğretmenin soruşturmaları devam ediyor. İhraç edilen öğretmenler isim isim liste halinde açıklandı. Listelere bakıldığında FETÖ’nün eğitim alanında en güçlü olduğu iller de gözler önüne serildi. 

TERÖR BÖLGELERİNDE YOKLAR

Buna göre en çok öğretmen ihraç edilen iller arasında 3 bin 487 öğretmenle İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u 2 bin 32 öğretmenle Konya, bin 595 ile Ankara, bin 116 ile Bursa, bin 59 ile Gaziantep, 898 ile Kahramanmaraş ve 878 ile Manisa takip etti. FETÖ mensubu öğretmenlerin çok az bölümünün terör olaylarının yaşandığı Doğu’daki illerde görev yapması dikkat çekti. 

Ardahan’da 11, Hâkkari’de 21, Iğdır’da 35, Şırnak’ta 38, Kars’ta 53, Ağrı’da 77 öğretmen ihraç edildi. FETÖ’nün en az etkili olduğu il 7 öğretmenle Tunceli. İhraç edilenler arasında MEB merkez teşkilattan 39 isim yer aldı. Bunlardan 3’ü bakanlık müşaviri, 9’u daire başkanı.


 


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fenasi kerim - 3 yıl önce
Atın gitsin vatanına milletine ihanet edenden ne fayda gelir 1dolara satılmış ahmak kafalı adamlar neymiş feto mehdiymiş gelip bunları kurtaracakmış nah kurtarır sizi yatın delikte Ada'm fetodan1dolar almak için 1milyon dolar veriyor böyle kafanın
Avatar
Merkez51 - 3 yıl önce
Doğrudur feto nun merkezi niğdedir hatta fetoyla mücadele oluştururken komisyonu bile fetoculardan oluşturmuşlardır daha dokunulmadık kripto fetocular var hatta 17-25ten sonra vazgeçtiğini söyleyen fetocuların hala aktif fetocuların olduğu dikkate alınmalıdır bu adamlar fetoya göbekten bağlıdır vazgeçtiklerine inanıyorsanız hayatınızın hatasını yapıyorsunuz çünkü feto demek yalan demek takiyye demek
Avatar
halo dayı -1 - 3 yıl önce
Gene bana yazdırdınız ya
Niğde de ki öğretmen ihracının çok fazla olmasının sebebi bazı vatandaşların kendilerini kurtarma çabasıdır lakin boş çabalardır.
17/25 den sonra meb içindeki ilk feto tasviyesi Niğde de Türk eğitim sen ve Eğitim iş sendiksına üye idarecileri tasviye için uygulanmış bir çok fetocu idareciye dokunulmamış aksine görevden alınan fetocular daha sonra daha iyi okullara idareci yapılmıştır örnek verirsek anaokulu müdürü Ö.Y yada padişah isimli okulu müdürü A. yada selçuk mah. ilk okulun müdür yrd biri örnekler artırıla bilir.
gelelim günümüze işin başındakiler hala korumaya kendilerininde söylediği gibi mücadele etmeye devam ediyorlar ama bunlar boş çabalardır külliyenin Niğde de olup bitenden haberi vardır halo dayının hanımı fetodan açıkta olan hangi kurumun müdürü ile kol kola gezdiğinden yada hanımı fetodan ihraç olmuş hangi idareciye dokunmadığından niğdenin en büyük okuluna tüm Niğdenin bildiği hangi fetoşcuyu getirdiğinden liste uzayıp gider
Avatar
REİS TARAFTARI - 3 yıl önce
Bunun baş sorumluları Eski Vali (Şimdi Çorum Valisi)Milli Eğitim müdürü ve Belediye Başkanıdır.Araştırın göreceksiniz.
Avatar
Hüsnü - 3 yıl önce
Niğde AKP siyasilerine sormak lazım neden
Avatar
kopyala yapıştır - 3 yıl önce
1 eylülde khk yı açında bir bakın sayı kaçmış. 742 üzerinden bir de niğdeyi zan altında bırakmışınız. aynı haberi ulusal basından kopyalayıp yapıştırmışınız. aslını araştırıp ulusal basın temsilcilerine ulaşıp haberi düzelteceğiz yerde bu yaptığınız hoş olmamış.
Avatar
eğitimci - 3 yıl önce
Nigde de ihraç edilen öğretmenin sayısını bilerek mi yanlış yazıyorsunuz yoksa başka amaç mı var. resmi gazete de yayımlanan sayıdan haberdar mı değilsiniz.
Avatar
prof - 3 yıl önce
Diger bie konu yillardir idatecilik yapanlar neden arastirilmiyor yada kurumlarinda cok inceleme olan yoneticiler. Acaba 2. Gorusunuzun dogruluk payi var mi???