banner765
banner779

Havai Fişek İçin Valilik İzni Gerekiyor

Ülkemizin döviz kaybına ve kontrolsüz, düzensiz atılmasından dolayı, kazalara, üzücü gelişmelere neden olan düğünlerde havai fişek atılması kontrol altına alınıyor.

Havai Fişek İçin Valilik İzni Gerekiyor

banner795
 Ülkemizin döviz kaybına ve kontrolsüz, düzensiz atılmasından dolayı, kazalara, üzücü gelişmelere neden olan düğünlerde havai fişek atılması kontrol altına alınıyor.


Konu ile ilgili Niğde Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklama da; İlimizde düğün, sünnet gibi eğlence ve şenliklerde “havai fişek” olarak bilinen şenlik ve işaret fişeği kullanılmaktadır.


Ancak bunların; kurallara uyulmadan, gerekli tedbirler alınmadan, kontrolsüz ve düzensiz bir şekilde kullanılması, bazı istenmeyen üzücü gelişmelere, kazalara, hatta insan sağlığını tehlikeye atan olaylara sebep olup, çevreyi de rahatsız etmektedir.


Bundan hareketle havai fişek olarak bilinen şenlik ve işaret fişeği satışı ve kullanımı için Valiliğimizden izin alınması gerekmektedir.

Havai fişek satma izni, yalnızca üreticileri ile Satış İzin Belgesi bulunanlara (av bayilerine) verilmektedir. Bu hükme aykırı olarak işyerinde havai fişek bulunduranların bu maddeleri derhal alındığı yere iade etmeleri ya da izin belgeli bir depoya geçici olarak nakletmeleri gerekmektedir.

Havai fişek kullanımı için Mülki İdare Amirliğinden izin almış 18 yaşından büyük kişilere satış yapılabilmektedir.

Havai Fişek kullanma izninin alınabilmesi için, başvuru dilekçesine; Kullanılacak havai fişeğin cinsi ve miktarı, bu maddelerin kullanılmasının talep edildiği yer ve zaman, kullanacak kişiler, bu maddelerin hangi amaçla kullanılacağı, Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesini ve ateşleme işini yapacak olan ateşleyicilerin vereceği noter tasdikli taahhütnamenin eklenmesi zorunludur.

Havai fişek ateşleme işi de, ancak A Sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi olan ateşleyiciler tarafından yapılabilmektedir. Belgesi olmayan kişiler tarafından havai fişek atımı yapılamaz.

Havai fişeğin izinsiz atımını yapan kişiye 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. ve 36. Maddelerine göre idare para cezası uygulanmaktadır. Olayın niteliğine göre Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri gereği adli soruşturma da açılabilmektedir.

Halkımızın özel günlerde gerçekleştirecekleri havai fişek atımı için Valililiğimizden izin alınması ve bunu A Sınıfı Ateşleyici Belgesi olan ehil kişiye yaptırmaları, kendilerinin ve çevrelerinde bulunan kişilerin can ve mal güvenliği açısından çok önemli olup, bunlara uymayanlar hakkında gerekli işlemler yapılacaktır “denildi.


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
faruk aydın / bor - 4 yıl önce
yaz boyu hava fişek gürültüsünden oturamadık kış geldi emniyet tedbir alıyor ilginç ama gelecek sene takibi gerekiyor inşallah uyulur.
Avatar
HUSEYINN - 4 yıl önce
ne emni̇yeti̇,ne vali̇li̇ği̇ nede beledi̇yey yi̇ takan var. hani̇ sokak düğünleri̇ yasakti.daha geçen hafta öğretmenokulu 1. sokak güzelce sandalyeler siralnmak sureti̇yle trafi̇ği̇ kapatildi ,mahalleye müzi̇k yayini yapildi ve havai̇ fi̇şek atilarak düğün sonlandirildi. geçi̇n bunlari uzaydami yaşiyorsunuz.i̇lgi̇li̇ ve kurumlar ve ami̇rleri̇ dünyadan haberi̇ni̇z yokmu.vali̇li̇k beledi̇ye emni̇yet ve sağlik müdürlüğü si̇z uyuyorsunuz ni̇ğde yan geli̇p yatma yeri̇ ya.caddeyi̇ trafi̇ğe kapatip düğün yapma pervasizliği düğün sahi̇bi̇ni̇n deği̇l si̇zi̇n ayibinizdir.ni̇ğdeyi̇ hala köy gi̇bi̇ görenler gi̇tsi̇n köye muhtar olsunlar ....
Avatar
İBAHİM AKBULUT - 4 yıl önce
öyle diyonuz ama havai fişek fabrikalari devlete bir cok vergi veriyo benim belgem var ankaradan aldim sigortam varr devlet izniyle aldimm vadantas rahatsız olucak diye ekmek paramiz yasaklanmazki düğüncü gelir der biz atarizz izni de emniyetten aliriz kaymakam izniylee havai fişekk dügünü eder sadece ben kacak atanlara karsiyimmm
Avatar
Zuzu - 2 yıl önce
Nigdede ki havai fisek fabrikasi nerde bilen varmı acaba
Misafir Avatar
fabrika adresi - 2 yıl önce @Zuzu
helikopter fabrikasının iki sokak ötesinde