Aş Lazım İş Lazım, Koyunu Keçi Yapmamak Lazım…


Fırat ENSARİ

Fırat ENSARİ

22 Ocak 2017, 21:50

Çocukluğumun aklıma gelmeyen derinliklerine yapmaya çalıştığım yolculuklarda, Niğde ilinin geçtim ismini, hangi bölgede olduğunu dahi bilmediğim zamanların buralarla ilgili hafızasında kalan tek resim, BİRKO ve Koyunlu halıydı.

Annelerimiz, babalarımız, dedelerimiz, ninelerimizin en büyük arzularından biri, evlerinde bir adet dahi olsa BİRKO etiketli, Koyunlu halı bulunmasıydı.

Koyunlu halısı olanın maddi durumu iyi, evi renkli, serili olan ev ahalisi de zevk sahibi olarak itibar görürdü.

Bu söylem yine bu ülkenin tüm coğrafyasında eş değer ilgiyi görür, Koyunlu halı tüm ülke coğrafyasında serilen en güzel örtülerden biri olarak, her yerde karşımıza çıkardı.

Benden üç yaş küçük olduğu halde bir akran sıcaklığıyla beraber büyüdüğümüz 1972 doğumlu bu oluşum, sonradan ömrümün şimdiki son 20 yılına damga vuran yaşadığım kent Niğde’nin en büyük markası BİRKO ve Koyunlu Halı adı altında karşıma çıkıyor, kendisini Niğde’den önce tanıdığım için, bir dost sıcaklığıyla kente ayak bastığım ilk gün tabelasıyla beni karşılıyordu.

Evet BİRKO ve Koyunlu Halı, Türk insanının Orta Anadolu gibi bir kentte birçok yoksunluk içinde el ele verildiğinde neler yapılabileceğinin en güzel örneklerinden biriydi.

Peki ne oldu da şimdi; BİRKO gibi koca entegre tesis 1800 insan istihdam edip; onlara ekmek, ülkeye nimet, ihracata hizmet pozisyonunu yitirdi ve bir kara deliğin girdabına terk edildi, ya da ediliyor?

Peki ne oldu da şimdi; 70 milyon borcuna karşılık 55 milyon değerli çek ve senedi olan, artı bir de stoklarında 40 milyonluk malı bulunan devasa bir kuruluş, kendi kaderine bırakıldı?

Peki ne oldu da şimdi; tesis değeri 400 milyon TL olan sadece Niğde’nin değil aynı zamanda bu ülkenin bir değeri, haciz dahi gelmediği halde kendi değerinin üçte bir fiyatı kaynaklı, battı söylemiyle zihinlere işlenmeye başladı?

Bu sorular ışığında söylenecek çok şey var.

2008 yılındaki krizde çoğu üretim firması batarken BİRKO buna dayandı.

Piyasa şartları sıkıntıyı artırdı, üretim maliyetleri yükseldi, teknolojik yenilikler takip edilmediği gibi, makineler günün şartlarına uyarlanmadı.

Son bir yılda mücbir sebeplerden dolayı 800 den fazla istihdam varken, işten çıkarmalar nedeniyle 160 çalışan gibi ciddi rakamlara düştü ve doğal olarak BİRKO, bankaların kıskacına teslim edilerek, BANKO oldu.

Sorunla yüzleşip çözüm arayan yönetim kurulu, 2016 yılı içerisinde İstanbul, Ankara ve Niğde de olmak üzere, ortakları toplayıp, çözüm yollarını araştırdı.

Gerek krizler,  gerek ahbap çavuş ilişkileri, gerekse de şirketin genel durumundan çekinen ortakların, insan olmanın doğasıyla paralarını kurtarma çabaları, çınar ağacına dadanan ağaç kurtçukları gibi, işletme sermayesinin azlığına, bir kuruluşu teslim etti.

Para tatlıydı, onsuz bir şey olmuyordu ve trend kazanç, peynir ekmek gibi yapılıp satılan inşaattaydı.

En iyisi acaba; 445 dönümlük BİRKO arazisini, inşaata açmak ve öylece değerlendirmek miydi?

Ve…

Arazi, organize bölgesi kapsamından çıkarıldı.

Bundan sonrası imara açıp, konut ve farklı inşaat seçeneklerinde değerlendirmekti.
Ya da…

1800 kişiye iş olup, yaklaşık 5000 kişiye aş olan, ülke ekonomisine katkı, üretime derman olan, Niğde’nin gözbebeği bir kuruluşu, yeniden şahlandırmaktı.

Geçmiş zamanın bir varmış bir yokmuşunda, Koyunlulular birleşmiş, kolektif bilinç oluşturup kuru ağaçtan düdük yapmış ve yıllarca bu düdükle en güzel nağmeleri önce Niğde, sonra da ülke insanının kulağına fısıldamış…

Çalışan ve üreten boyutuyla BİRKO, sadece Niğde’nin değil bu ülkenin tabiri caizse namusu olmuş…

Bu ülkenin namusu için canını feda eden kendi Halis, yüreği Demir gibi olan Niğdeli Ömer Halisdemir’ler varken…

Koyunun olmadığı yerde, keçiye Abdurrahman Çelebi diyecek veya dedirtecek..
Bu Niğde ve Koyunlunun onuru olan BİRKO markasını…

Sadece paranın insafına terk edecek…

Tek bir Koyunlulu…

Hem de keçilere inat..

 Pek de yokmuş… 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HUSEYINN - 2 yıl önce
Daha ben çocukken Birko,Çimento,Ditaş ve Niğbaş gibi 40.000 nufusa aş iş ekmek sağlayan dört tane aslan gibi fabrika vardı. Ben 47 yaşına geldim niğde 150.000 nufusa dayandı ama sözünü ettiğim fabrikalar ölçeğinde bir fabrika kurulmadı. Ve maalesef hepside daha küçüldüler.Birko ise içler acısı niğdede bir dönem 2000 kişinin istihdam edilmesi çok büyük bir rakamdı ama fabrika kapanıyor.Niğde nin konuta inşaata falan ihtiyacı yok.Her taraf inşaat zaten.Kötü yönetimlerin küçük olsun bizim olsun mantığının sonucu bu işte.Buranın ya birileri tarafından ayağa kaldırılması yada fabrika olarak satılması lazım.Niğde nin buna ihtiyacı var.Niğde sadece üniversitenin ekonomik katma değeri üzerinde ne kadar duracak. Sabancılar,Koçlar fabrika arsalarını inşaata çevirmeyi hiçmi akıl etmiyorlar.Birko Nİğdenin Niğde de Birkonun namusudur.Herkes üzeine düşeni yapmalı.
Avatar
Hatice - 2 yıl önce
Haha alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste milleti haksız yere işten çıkartan bir kuruluştan söz ediyorsunuz birko iflas etti devleti sömür
Misafir Avatar
emel - 2 yıl önce @Hatice
işe alınma normal birşey se elbet işten çıkartmada normaldir.bütün tazminat haklarını almadınmı? yediği kapa pisleyenlerdensiniz, sizin gibiler sayesinde sendika asalakları yüzünden bu duruma geldi kına yakarsınız
Avatar
Para - 2 yıl önce
Birkonun patronlarida kolay para kazanmanin yolunu keşfetmişler.
70 liraya mal ettiği daireyi 200 liraya satip köşeyi 120 km hizla dönecekler demekki.
Viraji o hizla dönerken gamyonu devirmeseler bari.
Avatar
vatansever - 2 yıl önce
üzerinde durulması, düşünülmesi gereken fikirler içeriyor. birko niğdenin namusu
Avatar
5151 - 2 yıl önce
Biraz gerçekleri görün burada bu işe sebep olanlarda var burayı organizeden çıkartmak için siyasi tarafı kullansın diye yine kapanan ULTAŞ müdürünü işe aldı BİRKO ...Bu adam milletvekili kavaklıoğlu la arası iyi buralar kullanıldı memlekete iş yeri kazandırma yerine kapanmasına uğraştılar ve başardılar bunun ikiside Bor lu malesef...
Avatar
mustafa türkben - 2 yıl önce
ilk para yı ilk ekmeyi ilk aşı ilk alın terini burda birkoda aldık ben 1990 1985 1990 yılları halı faprikasında calışdım orda karnımızı doyorduk orda eşimizin hastahane parasını verdik orda cocuklarımızın dogum parasını verdik birko bizim kalbimiz orası olmassa aş olmazdı tüm yönetici arkadaşlardan ALLAH razı olsun şimdi ben bipolis oldum ama oaranın havasını hiç bir zaman unutamam saygılarımla
Avatar
soner - 2 yıl önce
alma mazlumum ahını çıkar aheste aheste okadar adamı 7 sistem diye diye işe al teşvik adı altında daha sonra teşvik bitince isten çıkar Allah razı gelmezvesselam
Avatar
para - 2 yıl önce
Bırakın Birko ortakları ne istiyorlarsa onu yapsınlar onlarda cebini düşünüyordur tabiki çin pamuğu, Pakistan pamuğu ,Afganistan pamuğu, çıktı kalite düştü halının fiyatı düştü para kazanamaz oldular hangisiyle baş edebilecekler