Niğdelilerin Psikolojik Yapısı Üzerine

Bu yazı Niğdelilerin psikolojik yapısı üzerine subjektif kanaatlerimi içermektedir.

ARAŞTIRMA 23.06.2020, 00:20 tiyo
484
Niğdelilerin Psikolojik Yapısı Üzerine
banner830

Şair Yazar Mehmet BAŞ yazdı

Bu yazı Niğdelilerin psikolojik yapısı üzerine subjektif kanaatlerimi içermektedir. Yazının bidayetinde hiçbir şekilde genelleme yapmadığımı beyan ederek nihayetinde gelecek itirazlara bir set çekmek istiyorum. Yani burdaki her görüş benim şahsi görüşüm olup isteyen katılır istemeyen katılmayabilir.

Niğdelilerin psikolojik yapısı hakkında ilk olarak coğrafya kaderdir sözünden yola çıkarak dağ köyleriyle ova köylerini birbirinden ayırıyorum. Dağ silsilesini ise Hasandağı ve Melendizdağları silsilesi ile Aladağ ve Bolkar silsilesi olarak ikiye ayırıyorum. İlk etapta Hasandağ ve Melendiz dağlarının psikolojik yapısını ele alırsak buraların çalışkan mücadeleyi seven insanların yoğun olarak yaşadığı yerler olduğunu söyleyebiliriz. Hakkını aramak noktasında gözünü kırpmayan bir pire için yorgan yakacak kadar fevri olan bir ruh hali gözüme çarpıyor. Dağ insanlarına özgü olan bir kayıt altına girememe duygusu bir yere uzun süre bağlanamama duygusu bu toprakların ruhunda var. Arazinin kısıtlı yapısı ve değişen ekonomik dengeler bu köylerin çoğunu gurbete mahkum etmiş. Ova köylerine geldiğimizde ruh hali biraz daha değişkenlik gösteriyor. Buralarda ince bir hesapcılık ve bireycilik göze çarpıyor. Dağ köylerinin mahrumiyetleri yerini buralarda bolluğa bırakıyor. Vefa noktasında dağlıların biraz daha vefalı olduğunu söyleyebiliriz. Misli ovasının köyleri ile Melendiz ovasının köy ve kasabaları yapı olarak biraz benzeşiyorlar. Emen ovasının yerleşim yerlerinin ise biraz daha Konya kültürüne yaklaştığını söyleyebiliriz. Genel anlamda hem dağda hem ovada; hesaplaşmalar çok keskin, nefretler çok büyük, çatışmalar ise uzun soluklu oluyor. Taşı bile yumuşatan merhamet ne yazık ki bazı kalpleri bir türlü yumuşatmıyor. Tüm bunların yanında ise anadoluya özgü derin bir tevekkül teslimiyetçi bir kadercilik ve mazlumluk gözden kaçmıyor. Kısaca zıtlıklar içinde hem iyiliğin hem de kötülüğün zirvelerini aynı yerde görebiliyoruz.

Toros silsilesine geldiğimizde ise bir Akdeniz etkileşimi ile karşı karşıya kalıyoruz. Bolkar silsilesinde zorda kalmadıkça hırçınlaşmayan dingin bir ruh hali göze çarpıyor. Güneyin ataleti azda olsa buraları etkilemiş. Halkın bir ayağı çukurovada diyebiliriz. Aladağ silsilesinde ise aynı ruh halinin biraz daha hırçın versiyonu ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Türkmenlerin binlerce yıllık görenek ve gelenekleri kısmet unutulsa bile hala kendini hissettiriyor. Bu bölgede asılları Gümüşhane Torul'dan gelen üç köy ile bir mahallede ise hala Karadeniz kültürünün tortularını görebiliyoruz.

Niğde genelinde köy kasaba ve şehir farkı genel psikolojiyi etkiliyor. Niğde merkeze geldiğimizde şehrin çok az kalan yerlilerinde köylülerden farklı bir ruh halini gözlemleyebiliyoruz. Şehirlilik tecrübesi açısından köylülerden daha tecrübeli oldukları kesin. Fakat ellerinde tuttukları bayrakların çoğu kırsaldan gelenlerin elinde bugün. Halihazırda bu insanların büyük bir kısmı artık büyükşehirde yaşıyor ve şehirle ilgisini kesmiş durumdalar. Bunun dışında kalan büyük bir kitle ise ne şehirli olabilmiş ne de köylü kalabilmiş, iki arada bir derede bocalayıp duruyor. Bu durum sadece Niğde'de değil maalesef ülkemizin büyük kısmında etkisini gösteriyor.

Köy ve şehir ilişkisine baktığımızda tarih boyu süren bir sürecin devam ettiğini görüyoruz. Köy ve kasabalar şehirleri daima besliyor büyütüyor şehirler ise merkezden çevreye doğru medeniyeti ve kültürü yaymaya devam ediyor. Bu durumda köyler şehirleri şehirler ise köyleri tamamlıyor.

Bor'da ise köylüler ve yerlilerin psikolojisi birbirinden biraz daha farklı. Yerlilerde ilçeye sahiplenme duygusu ve duygusal kontrol biraz daha fazla. Fakat ilçede taze bir enerji ve hareketlilik olarak köylülerin etkisi gün geçtikçe artıyor. Bor'un yerlilerinin ekseriside Niğdenin yerlileri gibi büyükşehire gidip bir daha geriye dönmemişler. Borlular biraz daha rasyonel hareket etmeyi seviyorlar aynı hareket tarzı sanki Koyunlularda'da var. Fakat Niğdenin diğer yerlerinde ise duygusal hareket tarzı daha fazla görülüyor. Bu durum çoğu konuda Niğdelileri haklı oldukları konularda bile haksız duruma düşürüyor.

Birde il genelinde Balkanlardan gelen hemşehrilerimizin kendilerine has psikolojilerinden söz edebiliriz. Bu insanlar görgülü ve bilgili insanlar olup dayanışmacı bir tavır sergilerler. Göç olgusu ve eskiye dayanan hemşehrilerilik ilişkilerde belirleyicidir. Fakat bizden olsun kim olursa olsun düşüncesi çürük elmaları ayıklama konusunda bu insanları kendi iç yapılarında olumsuz bir duruma düşürmektedir.

Gurbetteki Nğdelilerin psikolojisi ise Niğde'de yaşayanlardan biraz daha farklıdır. Bu insanlardan memleketle organik bağını sürdürenler ile memleketten kopanlar aynı psikolojik yapıya sahip değillerdir.

İl dışında yaşayan Niğdeliler üç kısma ayrılır. Birincisi Niğdenin eski aristokratları olup uzun zaman önce şehirden ayrılan ve artık Niğde'den kopmuş olanlardır. İkincisi memuriyet ve öğrencilik vesilesi ile ayrılanlardır. Üçüncüsü ise ticari faaliyetler için gidip kısmen memleketle bağını sürdürenlerdir. Bu üç grup içinde köylü ve şehirli olanlar ile ekonomik açıdan farklı durumda olanların psikolojileri birbirinden farklıdır. Bugün il dışında yaşayan ve Niğde kökenli olanların yarısından fazlasında Niğdeli olmanın ve Niğde'nin zerre kadar bir yansıması yoktur ve Niğde'de bu insanların umurunda bile değildir.

Son olarak Niğde'nin genel psikolojisine baktığımızda ise şehrimizin çalışkan, ekmeğini taştan çıkaran, alın teri ile helal ekmek peşinde koşan, gayrı meşru işlere bulaşmayan vatansever insanlardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında negatif olarak ise enerjisini kendi ayağına çelme takmak için kullanan en yakınların en uzak konuma düştüğü dışarda olanların hatırının içerde olanların hatırından üstün tutulduğu bir psikoloji göze çarpıyor. Şehrimizde bazı insanlar yabancıları fazla fazla tartan kendisine gelince hep eksik tartan bir teraziyi ellerinde tutmayı bir marifet zannediyorlar. Küçük olsun benim olsun mantığı bazılarında genel bir mantık haline gelmiş. Küçük kurnazlıklar ve fırsatçılıklar büyük menfaatleri elde etmenin önünü ise kesip duruyor.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Bırdahakı secımde gule gule akp buyuklenme de nedır sen susacaksın halk konusacak ılk defe bır baskan vatandasa bagırıyo azar vuruyo olacak sey deıl
Vatandası haklıdır arkadas yapılmasına karsıysa vatandas ne derse o dogrudur nıgdeye layık bır baskan gelmelı vatandası dusunen vatandasın fıkırlerını alan saygılı sevgılı bır baskan akp donemı bıtmıstır.
Kim bu pislik gazeteciler Fatih Altaylı gazetecilik adı altında para kazananların afişe edilmesini gerektiğini söyledi. 101 Shares facebook sharing button 16twitter sharing button 45whatsapp sharing buttonmessenger sharing buttonflipboard sharing buttonsharethis sharing button 13.06.2021 14:16 Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü yazısında "Hadi herkes konuşsun" başlıklı yazısında dikkat çeken ifadelerde bulundu. Gazetecilik mesleğinin düşürüldüğü durumu ibretle ve çok üzülerek izlediğini kaydeden Altaylı, "Gazetecilerin, gazetecilik yaparak, farklı mecralarda yer alarak para kazanmaları ayıp değildir. Ama gazeteci adı altında gazetecilik dışı faaliyetlerden para kazanmaları, para kazanmaya çalışmaları ayıptır. Ayıptan öte ahlaksızlıktır." dedi. Gazetecilik kullanılarak iş takibi, şantaj gibi yöntemlerle kazanç elde etmenin, mesleği lobicilik için kullanmanın, kendini birilerine kullandırarak zengin olmanın özürünün olamayacağını kaydeden Altaylı şunları yazdı: "Bu gazeteci kılıklı sahtekarların ortaya çıkmasını, çıkarılmasını istiyorum. İster Sezgin Baran Korkmaz olsun, ister Sedat Peker, ister siyasetçi ister iş adamı, ister sanatçı, ister ünlü, ister ünsüz, herkes ama herkes bu şerefsizleri afişe etmeli. Danışmanlık adı altında parayı götürenleri, sözde konferanslarla malı indirenleri, avanta karşılığı yazılarında sürekli markaları kullananları dahil. Herkesi. Temiz toplum temiz toplum diye bağıranlar. Hadi. Biliyorum anlatmayacaksınız. Pislik gazetecilerle yaptığınız işbirliklerini saklayacaksınız. Ama çocuklarınızı düşünüyorsanız anlatırsınız. Sedat Peker kadar bile mi olamıyorsunuz! Anlatın. Düşsün maskeler."
Valla helal olsun başkana 2 kişinin menfaati için alttan almamış tren geldiği zaman uzayan araç kuyruğunu hepimiz görüyoruz hemde ordaki dünkanlar pis bir görüntü 2 kişinin menfaati için koca Niğdeyi cezalandırmak olurdu bu proje yapılmasaydı
Vatandaşta ne yapacağını bilemedi. https://www.psikolog06.com/ankara-umitkoy-psikolog/
15°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:47
İkindi 16:40
Akşam 20:12
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@