Ecemiş'in suyunu çıkardılar!

Niğde hâlâ susuz, hâlâ kıraç

ARAŞTIRMA 20.12.2015, 22:28 20.12.2015, 22:35 nigdehaber
2262
Ecemiş'in suyunu çıkardılar!
banner830
 Niğde topraklarından çıkan Ecemiş Suyu, 1992 yılından beri değişik projelerle gündeme geldi. Projelerde Nevşehir, Aksaray gibi değişik iller de gündeme alındığı halde uygulama bir türlü gerçekleştirilemedi.

 

Haber: Şerife Türkeş

 

Niğde hâlâ susuz, hâlâ kıraç

 

Ecemiş Suyu Projesi, denince akla ilk gelen isim memleketimizin yetiştirdiği eski Bakanlardan Akın Gönen gelir. Bizde Ecemiş suyunun geçmişini Akın Gönen’e sorduk. Gönen “Ecemiş Suyu Projesi;  Kayseri - Zamantı ve Konya - Mavi Tünel Projeleri de eş zamanlı olarak başlamıştı. Geçen 23 yıl gibi bir zamanda hâlâ elle tutulur bir uygulama yok. 21. yüzyılda ne hazindir ki, Niğde toprağı, hâlâ kıraç, hâlâ bozkır. Toprağı sulamak ise bir hayli maliyetli. Deniz altından boru geçirilerek, Anadolu'dan Kıbrıs'a da su ulaştırdığımız bu topraklarda  hâlâ mazot veya elektrikle kuyu suyu kullanmaya ya da kör - topal tarım yapmaya mahkûmuz” dedi.

 

Nevşehir olmadı Aksaray

 

Ecemiş Suyu'na zamanında sürpriz bir şekilde Nevşehir Belediyesi talip olmuştu. O dönem Nevşehir Belediye Başkanı Yalçın Demir, Ecemiş Suyu ile ilgili "Kapadokya Bölgesi içme ve Kullanma Suyu Projesi" isimli bir proje hazırlattı. Demir'in başkanlık'tan ayrılmasıyla bu proje rafa kalktı. DSİ 4.Bölge Müdürü Mustafa Uzun katıldığı Niğde İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında,  Niğde Valimiz Necmettin Kılıç’ın Ecemiş suyuyla ilgili sorusuna  "Ecemiş Projesi'nin hedef  büyüttüğünü  Bu proje Niğde, Bor ve Aksaray'ı kapsayacak" deyivermişti.

 

Daha acısı suyu kullanmak veya içmek bir yana resmi veya gayriresmî platformlarda adını bile anmaktan adeta çekinir bir hale geldik. Su, Demirkazık Tepesi'nden başlayarak hüzünle akmakta, bizler de onlarca yıldır sessiz, sedasız bu suya aval aval bakmaktayız.

 
Ziraat Mühendisi Hemşerimizi Muharrem Özmen'den dinleyelim

İşte bu serüveni, yani Ecemiş Suyu'nun hikayesini, dönemin Bakan Danışmanı Ziraat Mühendisi hemşehrimiz Sayın Muharrem Özmen'in kaleminden Başkent Niğde Vakfı'nın Niğde Dergisi'nin 2014-90 sayı 17. sayfasından ibretle ve hüzünle bir daha tekrarlayalım:

 

Ecemiş Suyu'na bir dizi ortak

 

Çamardı ilçesinin Demirkazık yöresinden çıktıktan sonra yeterince yararlanılmadan Seyhan Nehri'ne karışan Ecemiş Çayı ile ilgili ilk girişimlere 1992 yılında başlanılmıştır.

 

Devlet Bakanlığı ve Milletvekilliği yıllarında Danışmanlığını yaptığım, Niğde Lisesi'nden sınıf ve sıra arkadaşım Sayın (49. T.C Hükümeti Sözcüsü ve Devlet Bakanı 17-20. Dönem Niğde Milletvekili) Akın Gönen, birisi değerli hemşerimiz Müslim Yılmaz'a  ait Ecemiş ve Zamantı Suları ile ilgili, diğeri de ortaokul yıllarındaki Türkçe Öğretmeni'miz Ali İhsan Bayhan'a ait “Musa Eminin Düşü” başlıklı iki yazıdan oldukça etkilenmiş esinlenmiş; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Ecemiş Çayı'nın değerlendirilmesi ile ilgili bir yazı hazırlamamı istemişti.

 

Dolayısıyla Ecemiş Çayı ile ilgili ilk girişimler, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Onur Kumbaracıbaşı'na yazılan, 20 Mart 1992 tarihli yazı ile başlatılmıştır. Boşa akan suyun dizginlenerek öncelikle Çamardı, sonra da Niğde Bor ve Altunhisar ovalarının sulanması yönündeki  talebimiz  hemen değerlendirmeye alınmıştır. Sayın Gönen'in 09.07.1996 tarihinde, o günlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Recai Kutan'a yöneltiği yazılı soru önergesinden sonra da konuya ilişkin çalışmalarda önemli gelişmeler sağlanmıştır.

 

Ecemiş Projesi'nin “Ana Done Toplama ve Master Plan Mühendislik Hizmetleri”, 17 Mart 1998 gün ve 23289 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan ilanla ihaleye verilmiş ve yapılabilirlik (fizibilite) çalışmaları başlatılmıştır. Proje alanında sürdürülen çalışmalar sonrası Ecemiş Projesi yapılabilir nitelikte bulunmuştur. Projeye göre, Çamardı'nın güneyinde terfi sistemli 3'lü baraj yapımı ve sonra da GAP'ın mini modeli bir tünelle, suyun Niğde, Bor ve Altunhisar ovalarına akıtılması öngörülüyordu. Ancak, Sayın Gönen 1999 seçimlerinde parlemento dışında kalınca, proje bilinmeyen bazı nedenlerle uygulamaya konulamamış ve gerçekleştirilememiştir.

 

Nevşehir de Ecemiş'e talip

 

Bu kez, Ecemiş Suyu'na sürpriz bir şekilde Nevşehir Belediyesi talip olmuş ve önceki dönem Nevşehir Belediye Başkanı, meslektaşım Yalçın Demir, Ecemiş Suyu ile ilgili olarak 2003 yılında, bir danışmanlık firmasına “Kapadokya Bölesi içme ve Kullanma Suyu Projesi” isimli bir proje hazırlattırılmıştır. Hazırlanan bu projede ise suyun Bulduruç (Kavlaktepe) yöresinde yapılacak bir baraja akıtılarak depolanması buradan  pompaj yolula taşınacağı Derinkuyu'da arıtıldıktan sonra Nevşehir ve ilçelerine dağıtımı tasarlanıyordu. Sayın Gönen bu konuyu Bağımsız Milletvekili adayı olduğu 2007 genel seçimleri sırasında sık sık gündeme getimiş ve Çamardılılara Niğde ile Bor ve Altunhisar'a bile verilmek istenilmeyen sularına sahip çıkmalarını istemişti. Ben de bu konuda DSİ'den emekli Daire Başkanı hemşerimiz Kemal Ertunç ağabeyimize danıştım ve “Kaynağı bir ilde olan suyun bir başka ile verilip, verilemeyeceğini sordum. Sayın Ertunç “Kesin olmamakla birlikte, öncelikle su kaynağının bulunduğu ilin ihtiyacının dikkate alınacağını, bildirmişti. Ancak, Sakarya Melen Çayı'nı İstanbul'a, Bolu Gerede Suyu'nu Ankara'ya getirebilen siyasi güçlerin, Ecemiş Suyu'nu da her an için Nevşehir'e götürebileceği  endişesini, doğrusu uzun süre yaşamıştım. Her neyse, 2004 seçimlerinde sayın Demir Nevşehir Belediye Başkanlığı'ndan ayrıldıktan sonra bu proje de gerçekleşmemiştir.

 

Aksaray da nerden çıktı?

 

Bizler, şimdilik kaydıyla “Suyumuzu kurtarmanın sevincini” yaşarken, bu kez 20 Ocak 2011 tarihli Niğde'mizin yerel yayın organı Hamle Gazetesi'ndeki haberle bir kez daha  sarsıldık. Habere göre, DSİ 4. Bölge Müdürü Sayın Mustafa Uzun, katıldığı Niğde İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda, Sayın Valimiz Kılıç'ın Ecemiş Suyu'yla ilgili sorusuna “Ecemiş Projesi'nin hedef büyüttüğünü” dile getirdikten sonra, “Bu proje Niğde, Bor ve Aksaray'ı kapsayacak, olabilirliği olan, ancak, büyük bedelli bir  proje çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde yanıt vermiştir.

 

Doğrusu, bu haber bir kez daha bizleri şoka sokmuştur. Bir zamanlar Niğde, Bor ve Altunhisar'a bile verilmek istenmeyen Ecemiş Çayı'mıza Aksaray'ın da ortak olmasını ya da ortak edilmek istenilmesini yadırgadık. Kaldı ki Aksaray'ın yer üstü su kaynakları açısından Niğde'mizden daha zengin olduğu  inancındayım. Dahası bilebildiğim kadarıyla, Mamasın Barajı'nı besleyen suların kaynağı da Melendiz Dağları'nın doğu yamacından ve Niğde ili sınırları içindedir.

 

Bizim ve eminim ki Tüm Niğdelilerin amacı ve tek dileği Ecemiş Suyu'nun kendi ilimizin  ihtiyaçları için kullanılmasından yanadır. İktidarıyla ve muhalefetiyle tüm milletvekillerimizden beklentimiz suyumuza sahip çıkmalarından, DSİ'nin Aksaray'ı kapsayan projeden vazgeçilmesi için girişimlerde bulunmalarından ve çaba göstermelerinden yanadır.

 

 

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (4)
Gelmez 4 yıl önce
Getirilemez söz konusu bile olamaz anayasanin degistirilemez kanunları gibidir olmaz olacak is değildir
niğdeli 4 yıl önce
bi de çamardıda ki ecemişlerden izin almak lazım
SALİH ALTINSOY 4 yıl önce
SU BOŞA AKIYOR AYRICA ALLAHIN SUYU KİMSENİN DEĞİL
RECEP 4 yıl önce
ECEMİŞ SUYU PROJE Sİ KAPSAMINDA 24. DÖNEM NİĞDE MİLLETVEKİLİ SAYIN DOĞAN ŞAFAK AKP HÜKÜMETLERİNE DEFALARCA SORU ÖNERGESİ VERMESİNE RAĞMEN TATMİN EDİCİ CEVAPLAR ALINAMADI DEMEK OLUYOR Kİ SAYIN DOĞAN ŞAFAK DOĞRULARI SÖYLEMESİNE RAĞMEN BİRİLERİNİN BİLİNÇ ALTINDA ECEMİŞ SUYUNUN BAŞKA İLLERE PAZARLANMASI HAYALLERİ VAR ..SEN UYU NİĞDE SAHİBİN YOK
Son Yorumlar
Sefa reis denen kişi s tebrik et geç veya hiç yazma terbiyesizliğin luzumu yok
Bandonun parası su paralarından çıkarılıyor herhalde Bir taraftan indirim reklamı yapılıyor bir taraftan su faturaları coşuyor...
Mekanın cennet olsun bir tanecik gayın biladerim hasan
Imlacı arkadaş google ye yazarsan genelkurmay askeri kısaltmalar diye orda rütbeler ve kısaltmaları görürsün.astsubay'ın kısaltmasını
Biz buna yatırım demeyiz.Tarımsal alanlardan köylüyü kendilerine ırgat yapmak,kısaca köylünün ürettiği bakliyatın değerini düşürüp üç beş yıllık vade de tekelci olmak.zaten bizzat ürünleri pazarladığı güçlü bir pazara sahip küçük köylü onlarla rekabet edemeyeceği için sonuç hüsran.Tıpkı çekok vb büyük firmaların misli ovasında yaptığı yatırım gibi piyasa üç beş büyük şirkete kaldı.Bunlar zaten her türlü tarımsal desteği de en yüksek sevide alanlar.Üretimden tüketiciye kadar tekelci bir yapı köylü ise bunların kısa sürede gündelik işçisi olur.Lakin şu unutulmamalı bu tip şirket ve firmaların dar günlerde yapısı gereği kapitalizmin gereği olan parayı bilir tüketici umrunda olmaz.
10°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:34
Güneş 05:17
Öğle 12:43
İkindi 16:35
Akşam 20:00
Yatsı 21:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@