Doğum Yeri İstatistikleri, 2014

Nigde ilinde ikamet eden T.C. vatandaşlarının, %80,1 doğduğu ilde, %19,9 ise başka bir ilde ikamet etmektedir.

Doğum Yeri İstatistikleri, 2014

banner830

 Ülkemizde, her 10 kişiden 3'ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşamaktadır ,  06/07/15

Kırıkkale ilinde ikamet eden T.C. vatandaşlarının, %68,8 doğduğu ilde, %31,2 ise başka bir ilde ikamet etmektedir.

Aksaray ilinde  ikamet eden T.C. vatandaşlarının, %82,5 doğduğu ilde, %17,5ise başka bir ilde ikamet etmektedir.

 

Nigde ilinde  ikamet eden T.C. vatandaşlarının, %80,1 doğduğu ilde, %19,9 ise başka bir ilde ikamet etmektedir.

 

Nevşehir ilinde  ikamet eden T.C. vatandaşlarının, %77,0 doğduğu ilde, %23,0 ise başka bir ilde ikamet etmektedir.

 

Kırşehir ilinde   ikamet eden T.C. vatandaşlarının, %72,8 doğduğu ilde, %27,2 ise başka bir ilde ikamet etmektedir.


Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)’nden elde edilen istatistiklerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)’nde yer alan “doğum yeri” kayıtları üzerinde yapılan analiz çalışmaları sonucunda, doğum yeri bilgisi idari kayıtlara dayalı olarak ilk kez üretilmiş ve bu bilgiler 31 Aralık 2014 tarihli ADNKS sonuçlarıyla ilişkilendirilerek, kişilerin ikamet ettikleri illerle karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.Daha önce 10 yılda bir yapılan genel nüfus sayımlarından elde edilebilen doğum yeri bilgisi, bu çalışma ile artık her yıl idari kayıtlara dayalı olarak üretilebilecektir.Ülkemizde her 10 kişiden 3’ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşamaktadır

Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşlarının %96,8’i Türkiye doğumlu, %1,3’ü ise yurt dışı doğumludur. ADNKS 2014 yılı sonuçlarına göre ülkemizde ikamet eden T.C. vatandaşlarının, %65,5’i doğduğu ilde, %31,3’ü ise başka bir ilde ikamet etmektedir.

Türkiye’de ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerlerine göre dağılımı, 2014

 
Doğduğu ilde ikamet edenlerin en yüksek olduğu il Kahramanmaraş’tır

Doğduğu ilde ikamet eden nüfus oranı en yüksek olan ilimiz %90,4 ile Kahramanmaraş oldu. Bunu %89,7 ile Şanlıurfa ve %89,6 ile Adıyaman izledi.

Doğduğu ilde ikamet edenlerin en düşük olduğu il Yalova’dır

İkamet ettikleri ilde doğan kişilerin oranının en düşük olduğu il %30,4 ile Yalova oldu. Bu ilimizi sırasıyla Kocaeli (%42,9) ve Tekirdağ (%43,7) takip etti.

Doğduğu ilde ikamet etme oranı en yüksek ve en düşük ilk 5 il, 2014


İstanbul’da ikamet edenlerde ilk sırayı Sivas doğumlular almaktadır

En yüksek nüfusa sahip ilimiz olan İstanbul’da yaşayan ancak doğum yeri farklı bir il olanlar arasında Sivas doğumlular birinci sırada yer alırken, Ordu ikinci ve Tokat doğumlular da üçüncü sırada yer aldı. İkinci büyük nüfusa sahip ilimiz Ankara’da ise, farklı bir ilde doğup Ankara’da yaşayanlar arasında ilk sırada doğum yeri Çorum olanlar gelirken, ikinci sırada Yozgat ve üçüncü sırada Çankırı doğumlular yer aldı.

En yüksek nüfusa sahip üçüncü ilimiz İzmir’de ise en çok Manisa doğumlular ikamet ederken, Manisa’yı sırasıyla yurt dışı ve Erzurum doğumlular takip etti. Doğum yeri yurt dışı olup İzmir’de yaşayanlar arasında Bulgaristan doğumlular (%48,7) ilk sırada yer aldı.En yüksek nüfusa sahip ilk 5 ilde doğum yerine göre dağılım, 2014


Ülkemizde yaşayan her 10 kişiden 1’i İstanbul doğumludur

Türkiye’de ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerleri incelendiğinde %9,5’inin doğum yerinin İstanbul olduğu görülmektedir. Ankara %4,3 ile ikinci sırada yer alırken, onu sırasıyla %3,3 ile İzmir, %2,8 ile Konya ve Şanlıurfa illeri izledi.

Doğum yeri yurt dışı olanlar arasında Bulgaristan doğumlular ilk sıradadır

Türkiye’de ikamet eden ancak yurt dışında doğan T.C. vatandaşlarının, doğdukları ülkelere göre dağılımı incelendiğinde, ilk sırada %37,6 ile Bulgaristan doğumluların yer aldığı görülmektedir. Bulgaristan doğumluları sırasıyla, Almanya (%22,2), Makedonya (%4,3), Hollanda (%2,9) ve Belçika (%2,6) doğumlular takip etti.


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.