Bor Balcı Köyünde Siyanurle altın mı çıkarılacak?

Ömer Fethi Gürer; Balcı’da Altın bulunurda siyanüre izin verilirse Ova biter.

ARAŞTIRMA 16.08.2011, 15:47 16.08.2011, 15:47
4222
Bor Balcı Köyünde Siyanurle altın mı çıkarılacak?
banner830
 Araştırmacı-Yazar Ömer Fethi Gürer ABD li bir şirketin bir süredir Niğde ilinde altın araması yaptığını belirterek” bazı bölgeler var ki altın bulunsa da siyanürle altın çıkarılmaya kalkıldığında o bölgede eninde sonunda yaşam zora girer. Bunun çok sayıda örneği vardır. O nedenle altın aramada yer ve yöntem önemlidir. Bor Balcı Köyünde bir süredir araştırma yapan ABD şirketi Stratex bu anlamda sonuç alsa dahi Balcı’da siyanürle altına izin vermek cinayet olur “dedi.
Ömer Fethi Gürer asırlık kestane ağacı, dünden gelen tarihi doku ile ilgili farklı anlatıları ile Cücü Beyi memleketi Balcı’da bir süredir yabancı bir kuruluşun araştırma yaptığını belirterek Balcı Köyünün dernekleşmesinde önemli katkısı olan Avukat Mahmut Doğan’la konuyu görüştüğünü ve Balcı köy halkının bu konuda tedirgin olduğunu söyledi.
 Gürer şöyle dedi” Edindiğim bilgilere göre ABD altın arama şirketi STRATEX bir süredir Niğde’de altın aramaları yapıyordu. Çömlekçi ve Kitreli’de de araştırma yapan firma bu kere Balcı Köyünde çalışmaya başladı. Bor ve Altunhisar Ovasının etki alanına girecek bir yükseltide süren çalışmaların nasıl sonuçlanacağı da merak ediyorum. Stratex şu anda Türkiye, Etiyopya ve Cibuti değeri yüksek altın ve baz metaller araştırma ve geliştirme odaklanan ABD MERKEZLİ halka açık bir şirkettir. 2004 yılında kurulmuş, 2007 yılından beri ülkemizde altın aramları yapmaktadır . Balcı bölgesinde  geniş yüzeyleyen silika ve silika-alunit bölgeleri 0.23 g / t altın (Au) ve anormal yüksek molibden (Mo) kadar assaying, maksimum değeri 445 ppm Mo  varlığı ifade edilmektedir. Balcı Köyünden önce Çömlekçi,Kitreli,Asbuzu da altın arama çalışmaları yapılmış, bu bölgelerde altın ile ilgili istenen sonuca erilemediği için bu kere  Balcı Köyünde altın arama çalışmalarına başlamıştır. İzinleri Ankara merkezli olup, Bor Kaymakamlığı ve Jandarma İLÇE komutanlığının bilgisi dahilinde olduğunu Av.Mahmut Doğan ‘dan belirtti. Yani Ankara merkezli bir izin söz konusu. Balcı  Kızılkaya civarında yerin enaz 500 metre derinliğine inerek altın arama çalışmaları yapılacak . Varsayalım Altın çıktı eğer siyanürle altın çıkarmaya orada izin verilir ise ovanın sonu olur. Akkaya’dan sonra çevre felaketi içinde adres olur ”dedi. Ömer fethi Gürer konuyu bilen Balcılar altın çıkması halinde siyanürle altın elde edilmesine kesin karşı çıkıyorlar. Balcı Köyünden Av Mahmut Doğan “Eğer köyümüzde altın madeni çıkarsa altın elde etmek  için siyanür kullanılacaktır. Siyanür maddesi ise insan sağlığına oldukça fazla tehlikeli bir maddedir. Türkiye de bildiğiniz gibi siyanür için hem insanların hem de çevreci örgütlerin eylemler yaptığı bir gerçektir.  O nedenle Altınla siyanüre kesin karşıyız “ dedi. Memleketini seven bölgede tarihi doku ve doğayı tanıyan bende bu düşüncelere katılıyorum. 500 yıllık kestane ağacını yaşatan topraklarda ABD li şirket için doğayı ve geleceği yok etmenin anlamı ve açıklaması olamaz.Balcı’da altın aramaları devam ederken olası bir ürün çıkması halinde yeni çevre sorunları da Niğde gündemine gelmiş olacaktır. Özellikle Bor ve Altunhisar bu durumdan başlıca etkilenecek alanlardır. Yetkililer konuya insan ve çevre açısından da duyarlılık göstereceklerine inanıyorum “dedi.
 
ÖMER FETHİ GÜRER'in KONU İLE İLGİLİ KÖŞE YAZISI İÇİN TIKLAYIN...


banner697
Yorumlar (5)
Son Nokta. 10 yıl önce
Neden? Bu kadar Yüksek CÜCÜ zirvesine çıkıyorlar ki; Düz Ayak Akkaya Barajında altın haddinden fazla. Daha yeni kokuttu halen kokusu dinmedi.
av.mahmut doğan (cucu beyi) 10 yıl önce
ABD ,evrensel dilde her zaman şu gerçeği dile getirmiştir "bizim önceliğimiz amerikan halkının çıkarlarını korumaktır" . Dünyanın her yanında bu fikirle hareket eden ABD her yana barış ve mutluluk değil hüzün ve gözyaşı götürmüştür. Yakın tarihimiz ortadadır. Koskoca Kızılderilililerin ve Latin uygarlığının yaşadığı kıta ortadadır.Ortadoğu, Asya, Afrika'yı ise her gün televizyonda seyrediyoruz.

Üç aydan beri cücüde araştırma yapan şirket yetkililerin köylü ile temasa geçmeyip başına buyruk çalışmaları bunun en güzel delilidir. İnsan ve insan odaklı yaşam ve hayat devletin birincil görevi ve devletin varlık ve kuruluş gayesi olmalıdır.Eğer ABD cücü de ise burada CÜCÜ'nün çıkarı değil ABD'nin çıkarı vardır.

İnsan ve doğal hayatı tehlikeye atacak her girişime karşı olacağımı ve bu noktada Türkiye'de faaliyet yapan tüm çevreci sivil örgütlenmeleri ile iletişime geçeceğimi bildiririm.

Ömer Fethi Bey'e teşekkür ederim.
Balcı Köyü Dernek Başkanı
Av. Mahmut Doğan
Hataylı Öğretmen 10 yıl önce
Vay benim ilk yıllarda öğretmenlik yaptığım Balcı, Gözümde tütüyorsun, o ekşi bazlaması halı tadı damağımda, oradaki üzümlerin tadını başka yerde hala tadamadım. Altın aranıyormuş, bulunuyormuş yada her neyse... İnanın parasız biri olarak bunu söylüyorum oranın bir cıngıl üzümü ve tadı bile altın kadar değerli değildir, Oranın anıları satın alınamaz LÜTFEN SAHİP ÇIKALIM...
Ahmet Angı 9 yıl önce
siyanür,doğal yaşamı yok eden ve zehirli etkisi asırlarca devam edecek bir kimyasaldır.böyle bir zehirin,ne yurdumuzda,ne niğdemizde ne de balcı-cücü de abd.gibi sömürgeci devlet tarafından kullanılmasın asla fırsat verilmemelidir.böyle bir çalışmaya izin verenlerin,gözyumanların vatan sevgisindan şüphe ederim.
tuna 3 ay önce
neden milyonlarca insanı besleyen bir ovada altın arama izini veriyorlar ve kim izin veriyor. zehir saçıyor bu altın madenleri yazık
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
10°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:21
Güneş 05:50
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:30
Yatsı 20:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@