23.05.2018, 01:24 5461

Ak Parti'nin Niğde'de işi zor... Amma lakin...

Neresinden, nasıl  bakarsanız bakın çok ilginç bir seçim süreci yaşıyoruz.

Önce Ak Parti açısından bakalım;

Aday adaylık sürecinde gerek sosyal medyadan, gerekse sitemize yapılan yorumlarda,  mevcut Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu ve Erdoğan Özegen sert şekilde eleştirildi. Her iki vekilde vasatın çok altında performans  gösterdiler.

Mevcut vekillerin bu düşük profili,   bir çok eski vekil, kurt siyasetçi, usta politikacıları heveslendirdi.  Aday adayı oldular.

Ama bugün itibari ile; 

Alpaslan Kavaklıoğlu, Erdoğan Özegen, Ömer Selvi, Muharrem Selamoğlu, Mahmut Uğur Çetin, Yaşar Ataç, Ahmet Özmen, İdris Turgut, Fatma Büyükakkaş…   artık kolay kolay siyaset sahnesine bir daha çıkamazlar. Doğan Gündoğdu ve İbrahim Bıçkı’yı bu isimlerden ayrı tutuyorum. Onlar müzmin adaylığa devam edecek. 


Ak Parti aday adayları genel olarak düşük profilli görüldü. Bunu fark eden Ak Parti yönetimi edindiğimiz bilgiye göre yeni isimler peşinde oldu. Teklifler getirildi, teklifler götürüldü. Ama; Niğde’yi, bazı diğer  iller gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tanzim etti. Çok iyi araştırma ve sorgulama yapıldı. Bazı Ak Parti aday adayları,   yine Ak Partili ulusal sosyal medya hesaplarınca,  bazı olumsuzlukları  ifşaa edildi, kirletildi.  İzledik, arşivledik.

Mühendis Yavuz Ergun, Eczacı  Selim Gültekin ve Mali Müşavir Sedat Çağlar sırası ile aday gösterildi.  

Bu isimlerin haricindeki isimler aday yapılsaydı “Metal Yorgunu” söylemlerine  ters düşülürdü.  Adaylar gençleştirildi!

Aslında Niğde ve Bor'da sevilen ve başarılı bulunan Bor İlçesinin  Belediye Başkanı Sıtkı Erat  aday olarak bekleniyordu. Önceki seçim gibi iki milletvekili Ankara’ya ancak bu şekilde gönderilebilir tahlilleri yapılıyordu.  Ancak Parti Genel Merkezi Belediye Başkanlarının adaylıklarına izin vermedi.   Öyle olunca da böyle oldu!.    Başkan Erat, potansiyel aday olarak hep olacak, hep gündemde kalacak.

Yavuz Başkan’ın adaylığı konusunda işaret fişekleri; Kendi isteği ile İlçe Başkanlığından ayrılması ve ardından yapılan Ak Parti Bor İlçe Başkanlığı kongresinde atıldı. O kongre önemliydi, oradaydım, baştan sona kayda aldım. İsyan vardı, itiraz vardı, duygusallık vardı. Bir kısmı sitemiz arşivinde mevcut izleyebilirsiniz.

Adayların isimlerinin açıklanmasından sonra birinci sıra adayı Yavuz Ergun'un kişiliği, eğitimi, geçmişi, particiliği, kılasik bir partili olmayışı, çalışkanlığının konuşulması yerine,  Borlu olup birinci sırada olması bazı Ak Partililer tarafından eleştirildi. Partinin ideoloji ve anlayışına ters olmasına rağmen bazı partililer mikro milliyetçilik yaptı. Alpaslan Kavaklıoğlu’nun, Borlu olarak  iki dönem birinci sırada olması, ardından Yavuz Ergun’unda Borlu olup birinci sırada yer alması tartışma konusu oldu. Oysa Alpaslan Kavaklıoğlu hiç Borlu olamadı. Ben şahsen şahidim ve yaşadım. Tekrar ediyorum iki dönem milletvekilliği yapan Alpaslan Kavaklıoğlu asla Borlu bir milletvekili olamadı.  CHP adayı  Ömer Fethi Gürer’de  Borlu;  İyi takip ederim, ilk  bir  yıl Niğde Milletvekilliği yaptı. Daha sonra Türkiye milletvekilliği yaptı ve yapıyor. Bunu eleştiri olarak söylemiyorum. Sadece birilerinin gördüğü veya göstermek için çaba sarf ettiği gibi,  ne Ömer Fethi Gürer’in, ne de Alpaslan Kavaklıoğlu’nun   Borlu milletvekili olmadığını söylüyorum. Borlu milletvekili olmanın çerçevesini  bir ara yazarım.  

Çok ilginçtir, Niğde’nin başka ilçelerinden, İl Genel Meclis Başkanı olur kimse lafını etmez, Niğdeli olmayıp il başkanı olunur, bilmem hangi kasabalıdır,  parti üst yöneticisi olunur, Belediye başkanı olunur,  il müdürü olunur… Kimse fark etmez bile… Ama iş Bor ve Borlu oldu mu? Mikro milliyetçilik yaparız. Ülkemiz bunları çoktan aştı. Her parti aştı. Bakın, Niğdeli Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, Niğde yerine Mersin’den aday oldu.

Bunlara alışalım … Kompleks göstermeyelim, kalite, durüstlük  ve başarılının peşinde olalım.

Bakın diğer illerde örnekleri var. Başarılı birçok ilçe belediye başkanı,  il belediye veya büyükşehir belediye başkanlıklarına aday yapılıyor. Üstelik aday oldukları şehirli bile değiller, ama başarıya bakıyorlar, tecrübeye bakıyorlar, dürüstlüğe bakıyorlar. Mesela;  Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, üç seçim döneminden beri sürekli, büyük  sorunların yaşandığı Niğde Belediye Başkanlığına aday yapıldığında yine aynı çağdışı tartışma mı yaşanacak?

Partiler,  Ümmetten, Nizam-ı Alem’den, Kızılelma’dan, Turan’dan  bahsediyorlar. Oysa, bu kavramlara tamamen ters, mikro milliyetçilik, memleketçilik  yapılıyor.


****
Ak Parti’nin Niğde’de işi gerçekten zor. İki milletvekilliğini korumak çok zor.

Sözlerin tutulmadığı, sözlerin takip edilmediği,  köyden şehre kadar sözlerin duyulmadığı, sözlerin seslendirilmediği iki talihsiz dönemi yaşattılar.

Bütün olumsuzluklara rağmen, Ak Parti’nin Niğde’de başarısı, varlığı, yokluğu tamamen ülkedeki Ak Parti’nin durumuyla birebir ilintilidir.

Hatta yeni sözler verilemeyecek. Verilse de inandırıcı olmayacak.

Muharrem İnce’nin Niğde meydanından seslendiği gibi “ Niğde en çok ezilen kenttir”…

Bu ezikliği her partili,  bütün Niğdeli hissediyor, yaşıyor.

Samimi olarak bu ezikliğin telafisi nasıl yapılır onlar anlatılmalı.

Gerçi bu gürültü ve zaman darlığında,  nasıl duyurulur o da ayrı bir konu.

Oluşturulmuş kadro,

Oturmuş nemalanma,

Etkin yerel yönetimler,

Partili! bürokrasi,

Ak Parti yerelde hala güçlü,

Ama Ankara öyle görünmüyor.

Seçimin sonucunu da yıllardır olduğu gibi yine Ankara belirleyecek. 


Genel değerlendirmelerim  diğer partilerle devam edecek.
 

 
Yorumlar (29)
Borlu 2 yıl önce
Tek oy var oda milletin vekili Ömer Fethi Gürer e...
Cuma 2 yıl önce
Niğde’de akparti denen birşey kalmadı ben hep akpartiyi desteklerdim her zaman her yerde anlatırdım yapılanları ama şu an adaylara bakıyorum adam yokmuş gibi kimi koymuşlar böyle adam olmayacağını bilseydim kendim aday olurdum ama an itibari ile Recep Tayyip’i Erdoğan ve Niğde’de Milletvekilliğinde MHP için çalışacağım
ak gençlik 2 yıl önce
Genel değerlendirmeyi tarafsız yapın bu değerlendirme değerlendirmeden çok yavuz ergun destekler nitelikte bir değerlendirme olmuş.Sayın cumhurbaşkanımız kimi isterse o yeniden aday olabilir siyaset yapabilir.Adaylarımızı iğneler nitelikte yorum yapmanız çok yanlış.Her seçimde kazanan olduğu gibi kaybedende olacak.O zaman muhalefet partisi genel başkanları komple siyasetimi bıraksın.Mesela içlerinde gönlümüzün vekili olan isimler var vatandaşın yerine konuşmayın belki vatandaş şuanki adaylardan memnun değil.Aday olmadı diye genel merkez bu adayları sevmiyor istemiyor gibi bir durum olamaz.Taraf tutacaksanız yorumunuzu kendinize saklayın.Asıl makam,mevki insanların gönlünde nasıl yer edindiğidir.Bu koltuk kimseye kalmaz.
ramazan 2 yıl önce
aslanım sen satılmış millet vekilinin tekrar nasıl milletin vekili yapılır onu eleştirsene
Yusuf 2 yıl önce
Haklısınız zaten öyle bu kadar zaman geçti nigde de hicbir gelişme çoğalma sektörde artış gerçekleşmedi aksine bircok fabrika ve esnaf iflas etti çiftçilik zaten ayaklar altında vatandaş nasıl desteklesin ki dmzsten destekleyenler de ne yaptığını ne desteklediğini bilmiyor inşAllah memleketin düzelmesini düşünen insanlar ülkenin başına gelir
misafir 2 yıl önce
evet gürer türkiye milletvekilliği yaptı, o partiden şu partiye satılıp geri alınarak...
Ali 2 yıl önce
sanırım yaranız var. Demokrasi için yapılan bir hamle yürünen bir yoldu, başarılı da oldu. Ama bakıyorum yorumlara bi kaç kişinin zoruna gitmiş. Zoruna gitmesin arkadaşlar gurur duyun böyle adaletli böyle demokratik bir olayda Niğde milletvekilimizin de ismi var. Bunlar tarihe geçecek ;)
Yusuf 2 yıl önce
Haklısınız zaten öyle bu kadar zaman geçti nigde de hicbir gelişme çoğalma sektörde artış gerçekleşmedi aksine bircok fabrika ve esnaf iflas etti çiftçilik zaten ayaklar altında vatandaş nasıl desteklesin ki dmzsten destekleyenler de ne yaptığını ne desteklediğini bilmiyor inşAllah memleketin düzelmesini düşünen insanlar ülkenin başına gelir
Borlu 2 yıl önce
Yüzde 50 yi alır geçeriz yeenim rahat ol sen.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Allah mesut etsin
nİĞDE NİN MATEMATİKSEL OLARAK KALMA ŞANSI VARDI.AMA BÜTÜN MAÇLARI KAZNACAK ETİMESGUTTA BÜTÜN MAÇLARI KAYBEDECEKTİ. BÖYLE BİR DÜNYA YOK ADAMALAR SALAK DEĞİLLER HERHALDE 6 HAFTADA 3-5 PUAN ALIRLARDI.DÜŞME İHTİMALİMİZ % 99.9 DU. HA ÜZÜLDÜKMÜ HAYIR AMA BURUK SEVİNDİK KALMAYI HAKETMEDİĞİMİZ BİR LİGDE KALDIK.KALMAK İÇİN ALTINORDU HİÇ ÇABA GÖSTERMEDİ BİLDİĞİ YOLDAN GİTTİLER BU ŞEHRE KARŞI SORUMLULUKLARI OLDUĞUNU HİÇ FARKETMEDİLER. BU KADAR GENÇ VE TECRÜBESİZ BİR KADRO DEĞİL 2. LİG 3. LİGİ DAHAİ GÖTÜREMEZDİ. MADEN KIYAK OLACAKTI KİMSEYİ DÜŞÜRMESELERDİ BİR TEK ŞANLIURFA VE KARABÜKÜMÜ İDARE EDEMEDİLER.
Türkiye ne uzar ne kısalır abuk subuk konular la insanımız meşgul olmaya devam eder... Nıgde ye gelince de kısalmaya devam
Sn. Akın Gönen'i kutlarım. Sn. Bakan Mehmet Nuri Ersoy için güzel bir konu önermiş. Fikir güzel. Uygulanabilir. Faydalı. Sanırım Niğde ve çevresi ile bir milyon kişiye fayda sağlar. Bu yazıyı tesadüfen okudum. Ben bu tip şansları "devlet kuşu" olarak tanımlarım. Bu şansı, öneriyi değerlendirmek çok iyi olur... Herkese selam ve saygı sunarım...
Niğde’de Şehre sahip çıkılmalı, kurum yöneticileri her yerde olduğu gibi bu şehirde kalıcı olan Niğdelilere verilmeli. Niğde, profesyonel ve amatör takımlara sahip çıkmanın çözümünü bulmalı. El elin eşeğini türkü çağırarak arar...
18°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:23
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:11
Yatsı 21:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@