08.02.2015, 19:20 4571

Ak Parti Niğde'de Direkten Döndü !

 Ak Parti Niğde İl Kongresi dün yapıldı.  Bu kongre daha öncekiler gibi sıradan bir kongre değildi. O yüzden bazı notları Niğde ve Bor arşivine eklemek gerekiyor.
 
Merkez İlçe kongresi ikna edilemeyen bir başka adaydan dolayı yapılamadı. Aynı sorun il kongresinde yaşanacak diye beklerken, Başbakan Davutoğlu soruna el attı ve çözdü. Tek aday Emrah Özdemir  ile kongreye gidildi.
 
 
Kongre, düzen, organizasyon olarak güzeldi. Ak Parti’nin bu yanını çok beğeniyorum. Böylesi organizasyonlarda her şey tıkır tıkır nizam ve intizamla gidiyor. Kalabalık aynı yerde yapılan bir önceki il kongrelerine göre yeterli sayılırdı.
 
Aday İl Başkanı Emrah Özdemir’in konuşma metni içerik olarak zengin değildi. Onca tartışma ve hengamelerden sonra daha ateşli bir konuşma bekliyordum. Milletvekillerinden  Ömer Selvi genelde teşkilata yönelik konuşuyor yine öyle oldu. Alpaslan Kavaklıoğlu, Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa üzerine konuştu.
 
Niğde’ye Ak Parti döneminde bir çok yatırımcı bakan geldi. Ağızlarından çıkacak kelime merakla beklenir ama hep heybeleri boş çıkardı. Bu duruma alıştığımızdan mıdır nedir? Doğrusu Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın da heybesinin boş olacağını düşündük. Ama… Ankara-Niğde otobanı, köprülü kavşaklar, Çamardı ve Çiftlik’in tamamlanamayan yolları. Hızlı Tren ve Kayseri-Niğde- Ulukışla çift tren hattı. Son yıllarda yatırımlardan hiç nasiplenmeyen Bor ilçesine kehren Hızlı Tren bağlantı noktası. Hemzemin geçitler… Bu bölgenin Marmara gibi olacak sözleri… Bunlar kulağıma hoş geldi, beklemiyordum da. 
 
Bakan konuşmasına görüntülerimizde izleyebilirsiniz “havaalanı” “havaalanı” sloganları ile devam edebildi.
 
Kampanyalı Niğde  Havaalanı… Havaalanı konusunu ayrı bir yorum haberde işleyeceğim. İl Başkanı Emrah Özdemir kongre sonrasında havaalanı konusunda yok da demedi, var da demedi ama son noktayı  Başbakanın  koyacağını belirtti.
 
Buraya kadar kongrenin güzel jelatin ile ambalajlanmış yüzünü izledik.
 
Oysa kongrede öyle şeyler oldu ki… Emrah Özdemir ve Niğde Ak Parti adeta direkten döndü.
 
Konuşmalar bitti, oylamaya geçiliyordu ki… Gizlenen yönetim listesi gündeme bomba gibi düştü.
 
Temayül gereği, il yönetimine ilçelerden güçleri, delege sayıları gereği isimler yazılırdı. Bor ilçesinden de yönetime en az 5-6 kişinin yazılması gerekiyordu. Bu konu il yönetimi ve Bor Ak Parti ileri gelenleri ile  konuşulmuş rakam verilmiş  ancak isimler il yönetiminin takdirine bırakılmıştı.
 
Tam kongrenin ortasında gizlenen liste ortaya çıktı ve  Bor’un adı yoktu. 117 delegesi ile belirleyici olan. Niğde’nin en büyük ilçesi, üstelik Ak Partili belediyesi olan  Bor ilçesi listede yoktu.
 
Yönetim asıl-yedek listesinde, disiplin ve hakem kurulunda  Bor’dan isimler olmadığı gibi en önemlisi  Büyük Kongre Delege listesinde Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ve Ak Parti Bor İlçe Başkanı Yavuz Ergun’un ismi yoktu.
 
Diğer ilçelerden isimler mevcut… Ama Bor yok!... (Niğde’den delege olan Niğde’de yerleşik aslen Borlu iki kişi , şaşırdığım isim  gazeteci İsmet Ünver hariç)
 
Bu liste, kongre salonunda bulunan sayıları 100’e yaklaşan Borlu delegeyi şok etti. 
 
Sıtkı Başkan ve Yavuz Ergun sazı! eline aldı.
 
Bor delegeleri toplandı, karar verildi oy kullanılmayacaktı. Ortalık gerildi, jestler, tavırlar, el hareketleri gırla gitti. Bor delgeleri tam kongreden ayrılacaklar iken… İl yönetimi tarafından yeni liste oluşturulacak teklifi geldi. İçinde Borluların olacağı yeni liste…
 
Bu arada, eski listeye itirazı olan sadece Bor değil, Ulukışla Belediye Başkanı Ali Uğurlu’da listedeki Ulukışla’dan bir isme itiraz etmiş ve delegeleri ile bir cenazeye katılımı gerekçe göstererek  oy kullanmadan salondan ayrılmışlardı.
 
Borluların oy kullanmama şeklindeki haklı tepkisi üzerine yeniden liste oluşturuldu. İlçe Başkanı Yavuz Ergun ismi büyük kongre delege listesine eklendi, Sıtkı Başkan’ın ki de yedek listeye.  Matbaadan yeni liste basıldı ve seçime geçilebildi.
 
Konuşmaların sonunda Ak Parti’nin ağır topları sahneye çağrıldı. O karede Bor yoktu. Bor’un haklarını savunan kimse yoktu!
 
Kongre direkten döndü dedim… Bakın Bor İlçesi oy kullanmasaydı kongre düşüyordu. Ulukışla zaten oy kullanmadan gitti. Sandıklar açıldı edindiğim bilgiye göre 168 oy çıktı. 10 oy boş çıktı ve Emrah Özdemir 158 oy aldı. Toplam delege sayısı 280 idi. Alınan oy sayısı  141’in altına düşseydi kongre gerçekleşemiyordu.  Ondan sonra siz düşününün olayı. Olay Niğde ile sınırlı kalmayacaktı. Genel Merkez zaten sorunlu Niğde’ye ne yapardı kim bilir? Gerisini siz tahmin edin…
 
 
Bu yazıyı kaleme alırken çok dikkat ettik. Sadece tespit yapmak istedik.
 
Olay sadece Ak Parti veya siyasi bir konu olarak değerlendirilemez, Niğde’nin Bor’a karşı bu ve  benzeri ayrıştırıcı, küçümseme tavrı yoğun şekilde var. Bu ayrıştırıcı tavır her fırsatta yaşanıyor, yaşatılıyor.
 
Neden böyle?  Sorusunun cevabını çok iyi biliyorum. Borlular da çok iyi biliyor. Emin olabilirsiniz.
 
Olayı Ak Parti meselesi olarak da görmüyorum. Ak Parti’de yaşanan bu olay MHP ve CHP’de var. Siyasette yaşanan bu olay Niğde’nin kaderine çöreklenmiş  bir kısım iş dünyasında da var,  hatta az da olsa bürokratlarda da var.
 
En son paragrafı içeren, çok bariz şeyler var. Yazacak çok konular var. Çıkartılacak çok gürültüler var.
 
Borlu ahmak değil!,.. şamar oğlanı hiç değil!
 
Şimdilik ilk söz bu…


 

Yorumlar (25)
borlu 5 yıl önce
Keşke bor oyunu kullanmasaydı helal olsun ali ugurlu ya teşkilatçiliği iyi biliyor il başkanina siyasi terbiye vermiş bakin bundan sonra ali daha kiymetli olur
borlu :D 5 yıl önce
Borlu ahmak değil!,.. şamar oğlanı hiç değil!
mhp bor 5 yıl önce
borlu işini bilir milet vekili borlu olacak diye haz edemezler onumu düşünmüşlerki ahmah kim zorunuza gitmesin bor işin bilir ben mhp liyim çokta kızmadım ne yaparlarsa 1ci sıra gine bor danolur bunu bilsin nigdeli akp liler
ulukısla kadar olamadını la..ne dıyım sıze..ben 5 yıl önce
olmaz olmaz ...elıne fıtrsat gecmıs ulukısla gıtmıs sende kartını cıkar oyna .. ama bı yavızı yazdınız zafer kazandınız.. kavaklı ne den mudale edemedı
eğitimci 5 yıl önce
ne bekliyordunuz ki zaten? hiç de şaşırmadım. kavaklıoğlu döneminde (selamoğlu'nun yarım kalan projeleri haricinde) bor ilçesine tek çivi çakıldı mı? hükümetin genel her ile yaptığı projeler haricinde ve sıtkı erat'ın belediye başkanlığı hizmetleri haricinde bor ilçesine ne yapıldı bana bir tane hizmet söyleyin lütfen. milletvekili olarak kendi ağırlığını koyup bor ilçesine kazandırdığı tek bir proje söylebilir misiniz? niğde ak parti özellikle bor ilçesinde çok büyük bir ihanet içerisinde. gizliden gizliye ak partinin altı oyulmaya çalışılıyor. selamoğlu'nu beğenmeyenler şimdi mumla arıyor. bu iş böyle gitmeyecektir bu seçimde bundan emin olabilirsiniz. bor bu ihaneti affetmeyecektir.
bunun sebebi ne acaba 5 yıl önce
darılıp gücenmece yok bunun müsebbibi birinci sıradan millet vekili alparslan bey öyle komisyon başkanı oldum balonlarıyla olmuyor bu işler niğdeyi bordan önde tutan doğduğu toprağa ilgi göstermeye tabiki ilgisizliğin birinci sebebi de sıtkı erat devam edelim alparslan beyi niğdeli hazmedemiyor liste yapılırken alparslan beyin haberi yokmuydu vardı tabiki niye müdahele etmedi veya edemedi çünkü niğdeliler onu dinlemediler ve dinlemezler ne demek bordan listede kimse niye yok diye yumruğu masaya vuramadı vurdurmazlar göreceksiniz millet vekili listesinede adını yazdırmayacaklar iddia ediyorum artık milli piyangodan çıkmak yok bence ankara delegesinede yavuz ergunu yazmalarıda yanlış yanlış olduğu kadar sıtkı erata da haddini bildirdiler bor ilçe yönetimi hemen istifa etmeli okadar delegeyle nide de yönetime isim yazdıramıyorlarsa yavuz ergun gibilerin orda durmaması lazım ben borlu olarak bunları söylüyorum ve üzülüyorum göstermelik bor ilçe yönetimine ses verin ses ver yavuz ergun
gerçek ak partili 5 yıl önce
milletvekilliği seçimi yaklaştı ya alpaslan beyi eleştirin asıl bu işleri faruk başkanın çevirdiğini bildiğiniz halde alpaslan beyi hedefinize oturdun, herşey ustaca oynanıyor. ama yel kayadan bir şey kopartamaz.
Ak Parti 5 yıl önce
sayın site yönetimi;
1- i̇lk başta şunu dikkate alın. siz parti yöneticisimisiniz, yoksa haberci mi?
şayet sadece haberci iseniz, haber yapış şekliniz yönetimden biri gibi olmamalı,
2- kaç delege var rakamı öğrenin sonra yazı yazın, atmasyon bilgilerle habercilik olmaz
3- yönetime kimin girip kimin girmeyeceği sizin işiniz değil, iradenin işi, bu yüzden yönetime şu girdi , şu girmedi gibi yorum yazmanız sizin habercilik yapmanızla alakalı değil, birilerine yaranmaktan başka birşey değil
4- bu habercilik dili size reyting kazandırabilir, ama itibarınızı kaybettiğinizi görmeniz gerekir.
5- sadece tesbit yapmak istedik demişsiniz, ama bunun adı tesbit değil, siyasette istediğini alamayan 1-2 siyasetçinin ağzıyla yazmışsınız
6- haberciliğinizi, haber gibi yapın, sallama haberle reyting peşinde koşmak size kardan çok zarar getirecektir.
7- yorum yazanların çoğunluğu mhp ve chp kökenli, ak partiyle alakalı her habere aşırı eleştiri yazmaları bunun göstergesi
saygılar. (SİTE YÖNETİMİ: MADDELERİNİZDE HEP HABER VE HABERCİLİKTEN BAHSETMİŞSİNİZ, BUNUN BİR KÖŞE YAZISI DOĞAL OLARAK DA YORUM OLDUĞUNU HATIRLATIRIZ, İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER)
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
ülkem insanı kafayı yedi birileride türkiye normalleşiyor diyor güllük gülistanlık gösteriyor aferin böyle devam
Sahi nigdenin iki milletvekili daha var onlar nerde gören varmi
af af af diyen akp ve mhp sorumludur.
Milletin pisikolojisi hiç iyi değil bu ara hayırlısı inşAllah duzeliriz halk olarak
Milletin pisikolojisi hiç iyi değil bu ara hayırlısı inşAllah duzeliriz halk olarak
17°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:21
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:12
Yatsı 21:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 32 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 33 38
13. İstanbulspor 32 37
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Sheffield United 35 54
7. Wolverhampton 34 52
8. Arsenal 34 50
9. Burnley 35 50
10. Tottenham 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 35 51
8. Valencia 35 50
9. Granada 35 50
10. Athletic Bilbao 35 48
11. Osasuna 36 48
12. Levante 35 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@