14.03.2021, 12:16 234

Ahlaki Çürüyüş ve Toplumsal Yozlaşma

Bugün dünya milletleri küreselci dünya anlayışının getirdiği büyük bir ahlaki kriz içinde yaşamaktadırlar. İnsanları birer tüketim nesnesine çeviren bu hazcı kültür bütün değer yargılarını çöpe atarak yerine kendisinin temelsiz ve merhametsiz ilkelerini yerleştirmektedir.

Bu krizin yansımaları ile ilgili toplumun her kesiminden sayısız örnekler verebiliriz.

Televizyon ekranlarından sırf fazla izlenme uğruna toplumun en iğrenç en aşağılık hadiselerini insanların dünyasına sunup kötülük mikrobunu yayanların hiçte masum olmadıkları ortadadır. Yarışma evlilik ve adliyelik olayları içeren programların ortaya çıkardığı insan tipi ortadadır. Sokakta dolaşan tipler bir dizi sahnesinden fırlamış gibi hareket etmektedirler. Bencilliğin bu kadar tavan yapmasının sebeblerini uzakta aramaya gerek yoktur. Bu toplum mühendislerinin amacı toplumu ayakta tutan şeref namus gibi kavramları dejenere etmektir. Aynı şekilde sosyal medya üzerinden her türlü gayri meşru ilişkiyi pazarlayan utanç duygusundan mahrum mahlukatın kontrol altına alınmasının vakti ise gelip geçmektedir. Bu mecralarda dönen fuhuş kumar vb. kötülüklere mevcut kanunlarımızda izin vermemektedir. Bu konuda gerekli adımların atılması gerekmektedir.

Yaşadığımız çağ itibariyle münafıklığın ve ikiyüzlülüğün kurumsallaştığı bir çağda yaşıyoruz. Kötü kokularını parfümle gizleyen çağın vicdanı karektersizliğini sahte ve samimiyetsiz kimliklerle kamufle etmektedir. Her türlü cinsel ve dinsel sapkınlıklar süslü kelimeler giydirilerek meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Saldırılar direk aile kavramını bitirmeye yöneliktir. Yeryüzünde insan türünün sonunu getirecek cinsel sapkınlıkların temsilcileri bütün dünyada rol model olarak sunulmaktadırlar. Aileyi ve nesli bozan her eylem terör suçları kapsamına alınmalıdır.

Ne yazık ki kötülük organize bir hal almış iyilik ise çoğu yerden dışlanmıştır. Kötülerin cesur olduğu iyilerin ise korkak olduğu bir dünya ile karşı karşıyayız.

Mevcut dünyada bir ahmaklar ve ahlaksızlar dayanışmasından söz edebiliriz. Kötülük şebekeleri her türlü kılığa girip borusunu öttürmeye devam ederken güzellik ve iyilik her türlü dışlanmayı yaşamaktadır. Kötülük iyilik çirkinlik ise güzellik olarak pazarlanmaktadır. Maalesef çoğu insanın algı ve şuur kanalları kapanmış durumdadır. Hissetmeyen, yüreği kanamayan taştan katı yürekler birer merhametsizlik heykeli gibi dikilip durmaktadırlar.

Güçlü olanın her zaman haklı, zayıf olanların ise haklıyken haksız oldukları bir dünyada zayıf milletler güçlü milletlerin kölesi haline getirilmiştir. Organ ve fuhuş mafyaları gariban insanların canlarını pazarlayıp durmaktadırlar.

Toplumun zayıf ve korunmasız bireylerinin maddi anlamda güçlü ve aynı zamanda ahlaksız olan mahlukatın birer zevk makinesi haline getirilmesinin önünü açan ve bu konularda suskunluk içinde kalan her türlü oluşumun ve toplumsal imkanları nefsani arzuları için kullananların ellerindeki yetki ve imkan alınarak cezalandırılmaları toplum vicdanını rahatlatmak adına önemlidir. Toplumun esas ihtiyacı ahlak namus ve şereftir. Ahlakı olmayan toplumlarda ne canın ne malın ne de ırzın güvenliği yoktur.

Çoğu apatmanın ve binanın kapısında kocaman "Mülk Allah'ındır" yazısını görmeyenimiz yoktur. Evet mülk gerçekten Allah'ındır fakat bu kulların buna ne kadar inandıkları tartışılabilir. Eğer Allah'ın bir kiracı kulu yine Allah'ın mülkü olan bu binada bir ay kira vermesin bakalım o zaman mülk kiminmiş kimin değilmiş hemen ortaya çıkar.

Allah'ın var olduğunu biliyor da buna pek inanmıyor gibi yaşıyoruz. Rabbim kurdun kuşun rızkını verir o ne büyüktür diyoruz. Sonra kurdu kuşu bağımızdan bahçemizden uzak tutmak için atmadık ilaç yapmadık tuzak bırakmıyoruz.

Bazıları evinin kapısına arapça kocaman peygamberimizin adını yazmış. Farz edelim ayağının tozu olduğumuz o iki cihan serveri bu eve çıkıp gelse kapısına onun ismini yazanların çoğu kapıyı bile açmazlar. Haydi Allah versin diye onu kapıdan kovarlar.

Bizim söylediklerimizle yaptıklarımız arasında gerçekten büyük bir uçurum var. Çoğumuz "rızkımı veren hudadır kula mihnet eylemem" diyoruz fakat en ufak bir iş için çalmadığımız kapı mihnet etmediğimiz kul kalmıyor. Bankadaki hesabına güvendiği kadar eşine dostuna güvenmeyen insanlar sağda solda millete adamlık dersi vermeye kalkıyorlar. Komşusu açken tok yatan bizden değil demiş peygamberimiz. Şimdi millet hasetliğinden komşusu tok olduğu zaman yatamıyor. İnsanlar kendi mutluluğunu başkalarının mutsuzluğunda arıyorlar.

Bizim kültürümüzde kimse kimsenin kusurunu araştırmazdı. Şimdi bırak kusur aramayı ortada bir kusur yokken iftira ile çamur atarak nice kusurlar icad ediliyor. Millet birbirinin arkasından demedik lafı bırakmıyor sonrada yüz yüze gelince sanki birşey yokmuş gibi birbirini yağlayıp ballıyor. Riyakarlık ve ikiyüzlülük bazılarının bir yaşam biçimi haline gelmiş.

Bazı insanlar kurnazlık acımasızlık fırsatçılık ve gözü karalıkla bir eli balda bir eli yağda yaşarken gerçekten merhametli ve iyi niyetli olan çoğu insan ise sırf dürüst ve ilkeli oldukları için geçimlerini zor temin edip ihtiyaç içinde boğuluyorlar.

Sağından solundan borç akan aldığını vermeyen başka bir tip ise ellerinde pahalı telefonlar ve pahalı sigaralarla sağda solda artistlik yapmayı bir marifet zannediyor.

Eskiden alan var alamayan var diye teşhir edilmeyen şeyler bugün gösteriş amaçlı paylaşılıp durmakta. Görgüsüzlük ve sonradan görmelik tedavisi olmayan hastalıklar olarak karşımızda duruyor.

Dalkavukluğun ve dansözlüğün kariyer planlarının başköşesine oturmuş olduğunu kimse inkar edemez.

Nerden geldiğimizi nereye gittiğimizi ve kim olduğumuzu bir düşünelim. Bugün bizi dünya sahnesinden silmek için gece gündüz çalışan milletlerin var olduğunu hiç unutmayalım. Bizi Viyana kapılarına götüren ruhu nerde kaybettik bir düşünelim. Kendi gerçeğimizle yüzleşelim. Kendimize dönelim.

Mülteci kamplarında ölmüş annesinin resmine bakarak ağlayan küçük kızlarımızın soğuktan tiril tiril titreyen çocuklarımızın, cesedi kıyıya vuran Aylan bebeklerimizin hesabını kimden soracağız. Evinde çocuklarıyla yemek yerken üstüne bomba atılan Iraklı Afganistanlı kardeşlerimizin hesabını kimden soracağız. Kaşgar'da zalim Çin'in asimilasyon politikaları karşısında hergün ölüp dirilen Uygur Türklerinin hesabını kimden soracağız. Sanki bütün dünya doğusuyla batısıyla bir olmuş bize saldırıyor bizden olana saldırıyor. Bizse birbirimizin kuyusunu kazmaktan fırsat bulup başımızı dahi kaldıramıyoruz. Küçük çekişmeler küçük hırslar arasında çok büyük şeyleri kaçırıp gidiyoruz.

Çokları kurtla kuzu hikayesinde olduğu gibi derenin yukarısında olduğu halde aşağıdaki kuzuyu suyu bulandırmakla suçlamaktadır. Bazı insanlar ise kendi çapında ve gücü miktarında zalimlik yapmakta bu arada mazlumluk taklidi yaparak zulmünü bastırmaktadır. Kısaca ahlaki bir çürüyüş ve toplumsal bir yozlaşmanın kuşatması altında olduğumuzu görmek için bir dürbüne ihtiyacımız yoktur. Gören gözler için herşey ortada ve aşikardır.

Yorumlar (4)
REHBER Programı Tv2de NARLİGÖL 1 ay önce
Rehber Programı Tv2de NARLİGÖL Aksarayın diyor Niğde'nin Siyasileri Belediyesi Valisi Niğde'yi ve Niğdelileri Aldatıyor Bütün İdareciler Aksaray'a karşı GUK diyemiyor Hayırdır neyse Niğdeliyede açıklayınca bilsin insanlar veya Beceriksizlik mi desek Sadece el birliğiyle Kendi partilerini övmekle meşgüller Niğdeyi aksaray'a verdinizde haberimizmi yok.....
REHBER Programı Tv2de NARLİGÖL 1 ay önce
Rehber Programı Tv2de NARLİGÖL Aksarayın diyor Niğde'nin Siyasileri Belediyesi Valisi Niğde'yi ve Niğdelileri Aldatıyor Bütün İdareciler Aksaray'a karşı GUK diyemiyor Hayırdır neyse Niğdeliyede açıklayınca bilsin insanlar veya Beceriksizlik mi desek Sadece el birliğiyle Kendi partilerini övmekle meşgüller Niğdeyi aksaray'a verdinizde haberimizmi yok....
Muhsin 1 ay önce
Yorumlar haber eskiyincemi onaylanıyor
REHBER Programı Tv2de NARLİGÖL 1 ay önce
Rehber Programı Tv2de NARLİGÖL Aksarayın diyor Niğde'nin Siyasileri Belediyesi Valisi Niğde'yi ve Niğdelileri Aldatıyor Bütün İdareciler Aksaray'a karşı GUK diyemiyor Hayırdır neyse Niğdeliyede açıklayınca bilsin insanlar veya Beceriksizlik mi desek Sadece el birliğiyle Kendi partilerini övmekle meşgüller Niğdeyi aksaray'a verdinizde haberimizmi yok....
Son Yorumlar
Başarılar dilerim
Türkiye'nin patates üretiminde 1. Sırada bulunan Niğde'nin utanılacak durumdaki Cips veya patates işleme fabrikası yok en azından patates köyleri kooperatif oluşturup kendileri kurabilir organize edilebilirler de yoksa Patates ambarlarda çürür siyasilerden yardım dilenilir.
Ulen Ömer Fethi bey de olmasa ülkede olanlardan haberimiz olmayacak diğer vekiller yok 20 yılda şukadar şunu yaptık bunu yaptık nediye seçildiniz sanki cebinizden harcadınız aynı partili diye çevre illere uğraştığınız kadar buralara ugraşsaydınız işsizlik önlenirdi ne yaptırdınız hani çalışan insanlar yarın sizde Erdoğan Özegen, Alparslan Kavaklıoğlu gibi koltuk bulur gidersiniz sizden memlekete fayda gelmez
Bir ilin topraklarının binde 5 inden fazlası yabancılara satılamaz kanunen
Güzel kardeşim eline sağlık hizmet peşindesin. Ancak; haberlerinizi sitenize kimler yazıyor ise yazım kuralları, anlatım bozuklukları hatalari yapiyor. Lütfen dikkat ediniz. Örnek; yorum yazdığım haber " Niğde'de kar yağışı kaç sürecek.." Hizmetiniz için tekrar teşekkür ederim.
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:38
Güneş 06:03
Öğle 12:47
İkindi 16:26
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 32 35
16. Malatyaspor 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@